REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak małżonkowie odzyskują VAT za materiały budowlane?

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy umożliwiające zwrot VAT za materiały budowlane, przyznają tę możliwość wspólnie małżonkom. Tego typu konstrukcja budzi jednak pewne wątpliwości- zwłaszcza jeśli małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek, lub kiedy małżonkowie znajdują się w separacji, lub są po rozwodzie. Niniejsza porada pozwoli odnaleźć się w niejasnych normach.
 • Kiedy wspólnie, kiedy odrębnie ?
  • Wspólnie: limit zwrotu przysługuje wspólnie małżonkom jeżeli wydatek nastąpił w trakcie trwania związku małżeńskiego (niezależnie od wspólności/ rozdzielności majątkowej)
  • Odrębnie- wspólny limit nie obejmuje małżonków, jeśli wydatek został dokonany przez jednego z nich przed wstąpieniem w związek małżeński.


Niezależnie od tego czy małżonkowie składają wniosek wspólnie, czy odrębnie, zawsze muszą wskazać we wniosku dane współmałżonka, oraz opatrzyć go wspólnie podpisami.

Autopromocja
 • Różne Urzędy Skarbowe małżonków.

Jeżeli małżonkowie nie mieszkają wspólnie (np. pracują w różnych miastach), wniosek także składają wspólnie. Muszą dokonać wyboru Urzędu Skarbowego (np. wybiorą właściwy dla miejsca zamieszkania żony) i złożyć w nim wniosek, jednocześnie pisemnie zawiadamiają o tym Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania drugiego małżonka.

Zawiadomienie musi zawierać: imię i nazwisko obojga małżonków oraz ich numery NIP. A także informację o dacie i szczegółach składanego wniosku – w szczególności wysokości zwrotu, oraz limitu przysługującego małżonkom.

Małżonkowie powinni wspólnie podpisać zarówno zawiadomienie jak i wniosek o zwrot.

 • Małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek małżeński.

Jeżeli jeden (lub oboje) małżonek skorzystał z możliwości zwrotu podatku VAT w ciągu 5 lat przed złożeniem nowego wspólnego wniosku, kwoty limitu pięcioletniego dla małżonków odpowiednio się obniża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokonuje się tego w dwóch etapach:

 • Należy wyliczyć nową kwotę limitu dla małżeństwa, zgodnie z zasadami wskazanymi w poradniku
 • Uzyskany limit zwrotu, należy obniżyć o kwotę zwrotu otrzymanego przez oboje małżonków, zanim wstąpili w związek małżeński (jeżeli kwota zwrotów przekracza limit wspólny, o zwrot VAT małżonkowie mogą starać się po upływie pięciu lat od złożenia przez nich indywidualnych wniosków).

Zmniejszenie limitu wspólnego, następuje również kiedy jeden z małżonków złożył wniosek samodzielnie (np. poniósł koszty kiedy nie był jeszcze w związku).

 • Małżonkowie rozwiedli się, lub orzeczono wobec nich separację, po otrzymaniu zwrotu VAT.

Można w tym wypadku rozróżnić dwie sytuacje.

 • Małżonkowie składali wspólny wniosek: przysługującą każdemu z małżonków kwotę limitu,( wyliczaną od nowa) pomniejsza się o 50% kwoty otrzymanego zwrotu.
 • Składano odrębny wniosek: nowy limit zwrotu pomniejsza się o kwotę zwrotu uzyskanego poprzednio.

Limit zwrotu dla małżonka rozwiedzionego, przysługuje od nowa w całości po upływie 5 lat od złożenia wniosku( w trakcie trwania małżeństwa. )

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku. Będzie obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup od składek za kwiecień

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA