REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak małżonkowie odzyskują VAT za materiały budowlane?

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Przepisy umożliwiające zwrot VAT za materiały budowlane, przyznają tę możliwość wspólnie małżonkom. Tego typu konstrukcja budzi jednak pewne wątpliwości- zwłaszcza jeśli małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek, lub kiedy małżonkowie znajdują się w separacji, lub są po rozwodzie. Niniejsza porada pozwoli odnaleźć się w niejasnych normach.
 • Kiedy wspólnie, kiedy odrębnie ?
  • Wspólnie: limit zwrotu przysługuje wspólnie małżonkom jeżeli wydatek nastąpił w trakcie trwania związku małżeńskiego (niezależnie od wspólności/ rozdzielności majątkowej)
  • Odrębnie- wspólny limit nie obejmuje małżonków, jeśli wydatek został dokonany przez jednego z nich przed wstąpieniem w związek małżeński.


Niezależnie od tego czy małżonkowie składają wniosek wspólnie, czy odrębnie, zawsze muszą wskazać we wniosku dane współmałżonka, oraz opatrzyć go wspólnie podpisami.

REKLAMA

Autopromocja
 • Różne Urzędy Skarbowe małżonków.

Jeżeli małżonkowie nie mieszkają wspólnie (np. pracują w różnych miastach), wniosek także składają wspólnie. Muszą dokonać wyboru Urzędu Skarbowego (np. wybiorą właściwy dla miejsca zamieszkania żony) i złożyć w nim wniosek, jednocześnie pisemnie zawiadamiają o tym Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania drugiego małżonka.

Zawiadomienie musi zawierać: imię i nazwisko obojga małżonków oraz ich numery NIP. A także informację o dacie i szczegółach składanego wniosku – w szczególności wysokości zwrotu, oraz limitu przysługującego małżonkom.

Małżonkowie powinni wspólnie podpisać zarówno zawiadomienie jak i wniosek o zwrot.

 • Małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek małżeński.

Jeżeli jeden (lub oboje) małżonek skorzystał z możliwości zwrotu podatku VAT w ciągu 5 lat przed złożeniem nowego wspólnego wniosku, kwoty limitu pięcioletniego dla małżonków odpowiednio się obniża.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dokonuje się tego w dwóch etapach:

 • Należy wyliczyć nową kwotę limitu dla małżeństwa, zgodnie z zasadami wskazanymi w poradniku
 • Uzyskany limit zwrotu, należy obniżyć o kwotę zwrotu otrzymanego przez oboje małżonków, zanim wstąpili w związek małżeński (jeżeli kwota zwrotów przekracza limit wspólny, o zwrot VAT małżonkowie mogą starać się po upływie pięciu lat od złożenia przez nich indywidualnych wniosków).

Zmniejszenie limitu wspólnego, następuje również kiedy jeden z małżonków złożył wniosek samodzielnie (np. poniósł koszty kiedy nie był jeszcze w związku).

 • Małżonkowie rozwiedli się, lub orzeczono wobec nich separację, po otrzymaniu zwrotu VAT.

Można w tym wypadku rozróżnić dwie sytuacje.

 • Małżonkowie składali wspólny wniosek: przysługującą każdemu z małżonków kwotę limitu,( wyliczaną od nowa) pomniejsza się o 50% kwoty otrzymanego zwrotu.
 • Składano odrębny wniosek: nowy limit zwrotu pomniejsza się o kwotę zwrotu uzyskanego poprzednio.

Limit zwrotu dla małżonka rozwiedzionego, przysługuje od nowa w całości po upływie 5 lat od złożenia wniosku( w trakcie trwania małżeństwa. )

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA