Jak małżonkowie odzyskują VAT za materiały budowlane?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy wspólnie, kiedy odrębnie ?
- Wspólnie: limit zwrotu przysługuje wspólnie małżonkom jeżeli wydatek nastąpił w trakcie trwania związku małżeńskiego (niezależnie od wspólności/ rozdzielności majątkowej)
- Odrębnie- wspólny limit nie obejmuje małżonków, jeśli wydatek został dokonany przez jednego z nich przed wstąpieniem w związek małżeński.
Niezależnie od tego czy małżonkowie składają wniosek wspólnie, czy odrębnie, zawsze muszą wskazać we wniosku dane współmałżonka, oraz opatrzyć go wspólnie podpisami.
REKLAMA
- Różne Urzędy Skarbowe małżonków.
Jeżeli małżonkowie nie mieszkają wspólnie (np. pracują w różnych miastach), wniosek także składają wspólnie. Muszą dokonać wyboru Urzędu Skarbowego (np. wybiorą właściwy dla miejsca zamieszkania żony) i złożyć w nim wniosek, jednocześnie pisemnie zawiadamiają o tym Urząd Skarbowy właściwy dla miejsca zamieszkania drugiego małżonka.
Zawiadomienie musi zawierać: imię i nazwisko obojga małżonków oraz ich numery NIP. A także informację o dacie i szczegółach składanego wniosku – w szczególności wysokości zwrotu, oraz limitu przysługującego małżonkom.
Małżonkowie powinni wspólnie podpisać zarówno zawiadomienie jak i wniosek o zwrot.
- Małżonek skorzystał z ulgi przed wstąpieniem w związek małżeński.
Jeżeli jeden (lub oboje) małżonek skorzystał z możliwości zwrotu podatku VAT w ciągu 5 lat przed złożeniem nowego wspólnego wniosku, kwoty limitu pięcioletniego dla małżonków odpowiednio się obniża.
Dokonuje się tego w dwóch etapach:
- Należy wyliczyć nową kwotę limitu dla małżeństwa, zgodnie z zasadami wskazanymi w poradniku
- Uzyskany limit zwrotu, należy obniżyć o kwotę zwrotu otrzymanego przez oboje małżonków, zanim wstąpili w związek małżeński (jeżeli kwota zwrotów przekracza limit wspólny, o zwrot VAT małżonkowie mogą starać się po upływie pięciu lat od złożenia przez nich indywidualnych wniosków).
Zmniejszenie limitu wspólnego, następuje również kiedy jeden z małżonków złożył wniosek samodzielnie (np. poniósł koszty kiedy nie był jeszcze w związku).
- Małżonkowie rozwiedli się, lub orzeczono wobec nich separację, po otrzymaniu zwrotu VAT.
Można w tym wypadku rozróżnić dwie sytuacje.
- Małżonkowie składali wspólny wniosek: przysługującą każdemu z małżonków kwotę limitu,( wyliczaną od nowa) pomniejsza się o 50% kwoty otrzymanego zwrotu.
- Składano odrębny wniosek: nowy limit zwrotu pomniejsza się o kwotę zwrotu uzyskanego poprzednio.
Limit zwrotu dla małżonka rozwiedzionego, przysługuje od nowa w całości po upływie 5 lat od złożenia wniosku( w trakcie trwania małżeństwa. )
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat