Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia
REKLAMA
REKLAMA
RADA
W przedstawionym stanie faktycznym grożą Panu sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Prawdopodobnie organ podatkowy nie uwzględni podatku naliczonego. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Obowiązek rozliczenia VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstaje, pod warunkiem że podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem podatku lub podatku od wartości dodanej. Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, sprzedawca był zarejestrowanym podatnikiem VAT w momencie dokonania pierwszej dostawy. Oznacza to, że miał Pan obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. W tym celu powinien Pan udokumentować transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów fakturą wewnętrzną.
Nie rozliczając przedmiotowej transakcji, naraża się Pan na odpowiedzialność karną skarbową (kara grzywny za wykroczenie skarbowe).
Zgodnie z art. 61 k.k.s., kto nierzetelnie prowadzi księgę, podlega karze grzywny za przestępstwo skarbowe do 240 stawek dziennych. W sprawach mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego powyżej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Księgą w rozumieniu przepisów karnych skarbowych jest również ewidencja dla celów VAT.
Definicja księgi prowadzonej nierzetelnie znajduje się w § 22 art. 53 k.k.s. Księga nierzetelna jest to księga prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym, a więc zawierająca dane nieprawdziwe bądź też niezawierająca tych danych, które powinny się w niej znajdować.
Należy jeszcze dodać, że nierzetelne prowadzenie księgi może polegać nie tylko na czynieniu w niej zapisów nieprawdziwych, ale także na zaniechaniu odnotowania w niej niektórych zdarzeń, podlegających - zgodnie z obowiązującymi przepisami - takiemu wpisowi.
Ponadto w tym przypadku organ podatkowy prawdopodobnie nie uwzględni podatku naliczonego wynikającego z wewnątrzwspólnotowego nabycia. Organy podatkowe uznają bowiem, że prawo do doliczenia jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem. Dlatego organy podatkowe nie mają obowiązku jego uwzględniania. W wyroku z 13 grudnia 2005 r. NSA, sygn. akt I FSK 340/05, czytamy: „Gdy podatnik nie złożył deklaracji lub nie uwzględnił w złożonej deklaracji faktur, na podstawie których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie może tego uczynić za niego organ wydający decyzję na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)”.
- art. 61 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - Dz.U. Nr 83, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 61, poz. 410
Rafał Styczyński
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat