| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia

Jakie sankcje grożą za nierozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia

W 2006 r. nabyłem części do maszyny. Ponieważ na fakturze nie było NIP, nie rozliczyliśmy wewnątrzwspólnotowego nabycia. Obecnie znowu dokonałem zakupu. Okazało się, że sprzedawca jest podatnikiem VAT UE i był nim również wtedy, gdy dokonałem pierwszego zakupu. Nie zdążyłem dokonać korekty, gdyż rozpoczęła się kontrola. Czy grożą mi jakieś sankcje, transakcja ta jest przecież neutralna?

RADA

W przedstawionym stanie faktycznym grożą Panu sankcje wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Prawdopodobnie organ podatkowy nie uwzględni podatku naliczonego. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Obowiązek rozliczenia VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstaje, pod warunkiem że podmiot dokonujący dostawy jest podatnikiem podatku lub podatku od wartości dodanej. Jak wynika z opisanego stanu faktycznego, sprzedawca był zarejestrowanym podatnikiem VAT w momencie dokonania pierwszej dostawy. Oznacza to, że miał Pan obowiązek rozliczenia wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru. W tym celu powinien Pan udokumentować transakcję wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów fakturą wewnętrzną.

Nie rozliczając przedmiotowej transakcji, naraża się Pan na odpowiedzialność karną skarbową (kara grzywny za wykroczenie skarbowe).

Zgodnie z art. 61 k.k.s., kto nierzetelnie prowadzi księgę, podlega karze grzywny za przestępstwo skarbowe do 240 stawek dziennych. W sprawach mniejszej wagi sprawca czynu zabronionego określonego powyżej podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Księgą w rozumieniu przepisów karnych skarbowych jest również ewidencja dla celów VAT.

Definicja księgi prowadzonej nierzetelnie znajduje się w § 22 art. 53 k.k.s. Księga nierzetelna jest to księga prowadzona niezgodnie ze stanem rzeczywistym, a więc zawierająca dane nieprawdziwe bądź też niezawierająca tych danych, które powinny się w niej znajdować.

Należy jeszcze dodać, że nierzetelne prowadzenie księgi może polegać nie tylko na czynieniu w niej zapisów nieprawdziwych, ale także na zaniechaniu odnotowania w niej niektórych zdarzeń, podlegających - zgodnie z obowiązującymi przepisami - takiemu wpisowi.

Ponadto w tym przypadku organ podatkowy prawdopodobnie nie uwzględni podatku naliczonego wynikającego z wewnątrzwspólnotowego nabycia. Organy podatkowe uznają bowiem, że prawo do doliczenia jest uprawnieniem podatnika, a nie jego obowiązkiem. Dlatego organy podatkowe nie mają obowiązku jego uwzględniania. W wyroku z 13 grudnia 2005 r. NSA, sygn. akt I FSK 340/05, czytamy: „Gdy podatnik nie złożył deklaracji lub nie uwzględnił w złożonej deklaracji faktur, na podstawie których przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, nie może tego uczynić za niego organ wydający decyzję na podstawie art. 10 ust. 2 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.)”.

- art. 61 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - Dz.U. Nr 83, poz. 930; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 61, poz. 410

Rafał Styczyński

doradca podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »