| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Jakie numery rachunków bankowych należy podać w urzędzie skarbowym

Jakie numery rachunków bankowych należy podać w urzędzie skarbowym

Czy do urzędu skarbowego należy podać, oprócz numerów rachunków bieżących firmy, także numery rachunków kredytowych firmy?


RADA

W wykazie rachunków bankowych należy podać wszystkie rachunki bankowe, na których podatnik gromadzi swoje środki pieniężne i z których na jego zlecenie bank dokonuje wypłat.

Rachunek kredytowy nie służy gromadzeniu własnych środków przez posiadacza rachunku, nie jest więc rachunkiem bankowym, który należy wymienić w wykazie składanym w urzędzie skarbowym.

UZASADNIENIE

Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera m.in. wykaz rachunków bankowych (art. 5 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników). Wykaz rachunków bankowych jest załączany do zgłoszenia NIP na formularzu NIP-B. Należy w nim podać wszystkie rachunki bankowe prowadzone na podstawie umowy rachunku bankowego, o której mowa w art. 725-733 Kodeksu cywilnego.

Rodzaje rachunków bankowych wymienia art. 49 ustawy - Prawo bankowe. W przepisie tym nie zostały wymienione rachunki kredytowe. Są one bowiem tworzone przez bank w innych celach. Rachunki kredytowe służą do ewidencjonowania stopnia wykorzystania i spłaty kredytu. Bank otwiera rachunek kredytowy w związku z zawarciem z klientem umowy kredytowej. Jest to inna umowa niż umowa rachunku bankowego zdefiniowana w art. 725 Kodeksu cywilnego.

W umowie rachunku bankowego - zgodnie z Kodeksem cywilnym - bank zobowiązuje się, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.

Rachunek kredytowy nie służy przechowywaniu środków pieniężnych posiadacza rachunku, tylko do przeprowadzania na nim pewnych rozliczeń pieniężnych związanych z udzielanym przez bank kredytem. Należy zatem stwierdzić, że rachunek kredytowy nie jest rachunkiem bankowym, o którym mowa w Kodeksie cywilnym i art. 49 Prawa bankowego. W związku z tym nie trzeba go wymieniać w wykazie rachunków bankowych, który podatnik jest zobowiązany złożyć na formularzu NIP-B.

W wykazie rachunków zgłaszanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym nie należy również wymieniać rachunków depozytowych - nazywanych także inwestycyjnymi, które są otwierane przez bankowe biura maklerskie posiadaczom papierów wartościowych.

• art. 5 ust. 3 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 769

• rozporządzenie Ministra Finansów z 14 listopada 2003 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych - Dz.U. Nr 202, poz. 1959; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 254, poz. 2132

Ewa Sławińska

ekspert w zakresie podatków

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »