Jakie numery rachunków bankowych należy podać w urzędzie skarbowym
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
W wykazie rachunków bankowych należy podać wszystkie rachunki bankowe, na których podatnik gromadzi swoje środki pieniężne i z których na jego zlecenie bank dokonuje wypłat.
Rachunek kredytowy nie służy gromadzeniu własnych środków przez posiadacza rachunku, nie jest więc rachunkiem bankowym, który należy wymienić w wykazie składanym w urzędzie skarbowym.
UZASADNIENIE
Zgłoszenie identyfikacyjne podatników niebędących osobami fizycznymi zawiera m.in. wykaz rachunków bankowych (art. 5 ust. 3 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników). Wykaz rachunków bankowych jest załączany do zgłoszenia NIP na formularzu NIP-B. Należy w nim podać wszystkie rachunki bankowe prowadzone na podstawie umowy rachunku bankowego, o której mowa w art. 725-733 Kodeksu cywilnego.
Rodzaje rachunków bankowych wymienia art. 49 ustawy - Prawo bankowe. W przepisie tym nie zostały wymienione rachunki kredytowe. Są one bowiem tworzone przez bank w innych celach. Rachunki kredytowe służą do ewidencjonowania stopnia wykorzystania i spłaty kredytu. Bank otwiera rachunek kredytowy w związku z zawarciem z klientem umowy kredytowej. Jest to inna umowa niż umowa rachunku bankowego zdefiniowana w art. 725 Kodeksu cywilnego.
W umowie rachunku bankowego - zgodnie z Kodeksem cywilnym - bank zobowiązuje się, na czas oznaczony lub nieoznaczony, do przechowywania środków pieniężnych posiadacza rachunku oraz, jeżeli umowa tak stanowi, do przeprowadzania na jego zlecenie rozliczeń pieniężnych.
REKLAMA
Rachunek kredytowy nie służy przechowywaniu środków pieniężnych posiadacza rachunku, tylko do przeprowadzania na nim pewnych rozliczeń pieniężnych związanych z udzielanym przez bank kredytem. Należy zatem stwierdzić, że rachunek kredytowy nie jest rachunkiem bankowym, o którym mowa w Kodeksie cywilnym i art. 49 Prawa bankowego. W związku z tym nie trzeba go wymieniać w wykazie rachunków bankowych, który podatnik jest zobowiązany złożyć na formularzu NIP-B.
W wykazie rachunków zgłaszanych w zgłoszeniu identyfikacyjnym nie należy również wymieniać rachunków depozytowych - nazywanych także inwestycyjnymi, które są otwierane przez bankowe biura maklerskie posiadaczom papierów wartościowych.
• art. 5 ust. 3 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 769
• rozporządzenie Ministra Finansów z 14 listopada 2003 r. w sprawie wzorów formularzy zgłoszeń identyfikacyjnych - Dz.U. Nr 202, poz. 1959; ost.zm. Dz.U. z 2005 r. Nr 254, poz. 2132
Ewa Sławińska
ekspert w zakresie podatków
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat