REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków? /Fot. Fotolia
Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który nie zapłaci zobowiązania na rzecz państwa w terminie jest zmuszony doliczać odsetki do zaległości. Ten temat może jednak budzić liczne wątpliwości dotyczące tego kiedy zapłata odsetek jest potrzebna, a także jak formalnie dokonać wpłaty odsetek, żeby mieć pewność, że zaległość przestanie istnieć.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Autopromocja

Kiedy pojawiają się odsetki od zaległych zobowiązań?

Odsetki związane z zaległościami na rzecz państwa to „odsetki od zaległości podatkowych”. Pojawiają się wtedy, gdy nie zostaną uregulowane w terminie m.in.:

 • zaliczka na podatek dochodowy,
 • VAT,
 • składki ZUS,
 • podatek od nieruchomości.

Odsetki te trzeba odróżnić od odsetek ustawowych i odsetek umownych, które dotyczą świadczeń pieniężnych niezwiązanych z działalnością państwa.

Odsetki od zaległości podatkowych oblicza się od pierwotnego terminu zapłaty, aż do dnia faktycznej zapłaty. Stawka odsetek od zaległości podatkowych stosunkowo często się zmienia, więc do obliczenia odsetek najlepiej posłużyć się jednym z kalkulatorów dostępnych online.

Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają do 8%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetek do kwoty 8,70 zł nie trzeba płacić

Trzeba wiedzieć, że odsetek nie trzeba płacić, jeśli ich obliczona kwota nie przekracza granicy określonej w przepisach. Jest to równowartość 3-krotności opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za „traktowanie przesyłki listownej jako poleconej”. Obecnie jest to 2,90 zł, więc odsetek nie trzeba płacić jeżeli wynoszą 8,70 zł lub mniej.

Jeżeli po obliczeniu odsetek ich kwota wynosi 8,70 zł lub mniej to wpłaca się tylko zaległość – bez odsetek. O tym fakcie nie trzeba w żaden sposób informować instytucji na rzecz której podatnik zalega z płatnością.

Przy okazji warto pamiętać, że 1 lutego 2014 r. Poczta Polska zmieniła swój cennik podwyższając wspomnianą kwotę. Co za tym idzie do 1 lutego 2014 r. kwota odsetek, których nie trzeba było płacić wynosiła 6,60 zł.

Opisywanie zaległych przelewów

Jeśli chodzi o sam przelew zaległości, to należy go opisać tak samo, jak ten, który miał być pierwotnie zapłacony. W przypadku opisania go inaczej, kwota może nie zostać potraktowana jako spłata zaległości, co sprawi, że w praktyce uregulowanie zaległości nie będzie skuteczne.

Odsetki można przelać razem z zaległą kwotą. Nie trzeba wykonywać drugiego przelewu opisując go jako odsetki.

Jak uniknąć kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych

Czy trzeba płacić odsetki od odsetek

Oczywiście może się zdarzyć, że przedsiębiorca błędnie obliczy odsetki lub nie zrobi tego w ogóle. O tym fakcie może przypomnieć sobie już po uregulowaniu zaległej kwoty. W jaki sposób urzędy podchodzą do takiej sytuacji?

Kwota odsetek od zaległości podatkowej jest traktowana tak samo, jak sama kwota zaległości. Oznacza to, że niezapłacenie odsetek jest równoznaczne z tym, że zaległość nadal istnieje (wynosi tyle, ile odsetki). A zatem możliwa jest sytuacja, w której od odsetek należy naliczyć kolejne odsetki. Warto tę sytuację opisać na przykładzie.

Przedsiębiorca miał do zapłaty 5000 zł zaliczki na podatek dochodowy płatnej do 20 sierpnia, ale w wyniku przeoczenia nie dokonał wpłaty. O płatności przypomniał sobie 20 września, ale zapłacił tylko zaległą kwotę – bez odsetek. Jako że odsetki za ten okres i tę kwotę wynoszą 42 zł jest to nadal zaległość. Przedsiębiorca uregulował ją 10 października. Dla tych 42 zł także musiał obliczyć odsetki od pierwotnego terminu zapłaty (20 sierpnia), które wynoszą 1 zł, a takiej kwoty odsetek nie trzeba płacić.

Przelew zawierający tylko odsetki opisuje się tak samo, jak przelew dotyczący pierwotnej zaległości.

Autopromocja


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA