REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków? /Fot. Fotolia
Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków? /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca, który nie zapłaci zobowiązania na rzecz państwa w terminie jest zmuszony doliczać odsetki do zaległości. Ten temat może jednak budzić liczne wątpliwości dotyczące tego kiedy zapłata odsetek jest potrzebna, a także jak formalnie dokonać wpłaty odsetek, żeby mieć pewność, że zaległość przestanie istnieć.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy pojawiają się odsetki od zaległych zobowiązań?

Odsetki związane z zaległościami na rzecz państwa to „odsetki od zaległości podatkowych”. Pojawiają się wtedy, gdy nie zostaną uregulowane w terminie m.in.:

  • zaliczka na podatek dochodowy,
  • VAT,
  • składki ZUS,
  • podatek od nieruchomości.

Odsetki te trzeba odróżnić od odsetek ustawowych i odsetek umownych, które dotyczą świadczeń pieniężnych niezwiązanych z działalnością państwa.

Odsetki od zaległości podatkowych oblicza się od pierwotnego terminu zapłaty, aż do dnia faktycznej zapłaty. Stawka odsetek od zaległości podatkowych stosunkowo często się zmienia, więc do obliczenia odsetek najlepiej posłużyć się jednym z kalkulatorów dostępnych online.

Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają do 8%

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odsetek do kwoty 8,70 zł nie trzeba płacić

Trzeba wiedzieć, że odsetek nie trzeba płacić, jeśli ich obliczona kwota nie przekracza granicy określonej w przepisach. Jest to równowartość 3-krotności opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za „traktowanie przesyłki listownej jako poleconej”. Obecnie jest to 2,90 zł, więc odsetek nie trzeba płacić jeżeli wynoszą 8,70 zł lub mniej.

Jeżeli po obliczeniu odsetek ich kwota wynosi 8,70 zł lub mniej to wpłaca się tylko zaległość – bez odsetek. O tym fakcie nie trzeba w żaden sposób informować instytucji na rzecz której podatnik zalega z płatnością.

Przy okazji warto pamiętać, że 1 lutego 2014 r. Poczta Polska zmieniła swój cennik podwyższając wspomnianą kwotę. Co za tym idzie do 1 lutego 2014 r. kwota odsetek, których nie trzeba było płacić wynosiła 6,60 zł.

Opisywanie zaległych przelewów

Jeśli chodzi o sam przelew zaległości, to należy go opisać tak samo, jak ten, który miał być pierwotnie zapłacony. W przypadku opisania go inaczej, kwota może nie zostać potraktowana jako spłata zaległości, co sprawi, że w praktyce uregulowanie zaległości nie będzie skuteczne.

Odsetki można przelać razem z zaległą kwotą. Nie trzeba wykonywać drugiego przelewu opisując go jako odsetki.

Jak uniknąć kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych

Czy trzeba płacić odsetki od odsetek

Oczywiście może się zdarzyć, że przedsiębiorca błędnie obliczy odsetki lub nie zrobi tego w ogóle. O tym fakcie może przypomnieć sobie już po uregulowaniu zaległej kwoty. W jaki sposób urzędy podchodzą do takiej sytuacji?

REKLAMA

Kwota odsetek od zaległości podatkowej jest traktowana tak samo, jak sama kwota zaległości. Oznacza to, że niezapłacenie odsetek jest równoznaczne z tym, że zaległość nadal istnieje (wynosi tyle, ile odsetki). A zatem możliwa jest sytuacja, w której od odsetek należy naliczyć kolejne odsetki. Warto tę sytuację opisać na przykładzie.

Przedsiębiorca miał do zapłaty 5000 zł zaliczki na podatek dochodowy płatnej do 20 sierpnia, ale w wyniku przeoczenia nie dokonał wpłaty. O płatności przypomniał sobie 20 września, ale zapłacił tylko zaległą kwotę – bez odsetek. Jako że odsetki za ten okres i tę kwotę wynoszą 42 zł jest to nadal zaległość. Przedsiębiorca uregulował ją 10 października. Dla tych 42 zł także musiał obliczyć odsetki od pierwotnego terminu zapłaty (20 sierpnia), które wynoszą 1 zł, a takiej kwoty odsetek nie trzeba płacić.

Przelew zawierający tylko odsetki opisuje się tak samo, jak przelew dotyczący pierwotnej zaległości.


Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA