| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Postępowanie podatkowe i KKS > Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?

Przedsiębiorca, który nie zapłaci zobowiązania na rzecz państwa w terminie jest zmuszony doliczać odsetki do zaległości. Ten temat może jednak budzić liczne wątpliwości dotyczące tego kiedy zapłata odsetek jest potrzebna, a także jak formalnie dokonać wpłaty odsetek, żeby mieć pewność, że zaległość przestanie istnieć.

Sebastian Bobrowski, Dyrektor Finansowy inFakt

Kiedy pojawiają się odsetki od zaległych zobowiązań?

Odsetki związane z zaległościami na rzecz państwa to „odsetki od zaległości podatkowych”. Pojawiają się wtedy, gdy nie zostaną uregulowane w terminie m.in.:

  • zaliczka na podatek dochodowy,
  • VAT,
  • składki ZUS,
  • podatek od nieruchomości.

Odsetki te trzeba odróżnić od odsetek ustawowych i odsetek umownych, które dotyczą świadczeń pieniężnych niezwiązanych z działalnością państwa.

Odsetki od zaległości podatkowych oblicza się od pierwotnego terminu zapłaty, aż do dnia faktycznej zapłaty. Stawka odsetek od zaległości podatkowych stosunkowo często się zmienia, więc do obliczenia odsetek najlepiej posłużyć się jednym z kalkulatorów dostępnych online.

Odsetki karne od zaległości podatkowych spadają do 8%

Odsetek do kwoty 8,70 zł nie trzeba płacić

Trzeba wiedzieć, że odsetek nie trzeba płacić, jeśli ich obliczona kwota nie przekracza granicy określonej w przepisach. Jest to równowartość 3-krotności opłaty pobieranej przez Pocztę Polską za „traktowanie przesyłki listownej jako poleconej”. Obecnie jest to 2,90 zł, więc odsetek nie trzeba płacić jeżeli wynoszą 8,70 zł lub mniej.

Jeżeli po obliczeniu odsetek ich kwota wynosi 8,70 zł lub mniej to wpłaca się tylko zaległość – bez odsetek. O tym fakcie nie trzeba w żaden sposób informować instytucji na rzecz której podatnik zalega z płatnością.

Przy okazji warto pamiętać, że 1 lutego 2014 r. Poczta Polska zmieniła swój cennik podwyższając wspomnianą kwotę. Co za tym idzie do 1 lutego 2014 r. kwota odsetek, których nie trzeba było płacić wynosiła 6,60 zł.

Opisywanie zaległych przelewów

Jeśli chodzi o sam przelew zaległości, to należy go opisać tak samo, jak ten, który miał być pierwotnie zapłacony. W przypadku opisania go inaczej, kwota może nie zostać potraktowana jako spłata zaległości, co sprawi, że w praktyce uregulowanie zaległości nie będzie skuteczne.

Odsetki można przelać razem z zaległą kwotą. Nie trzeba wykonywać drugiego przelewu opisując go jako odsetki.

Jak uniknąć kary za niedopełnienie obowiązków podatkowych

Czy trzeba płacić odsetki od odsetek

Oczywiście może się zdarzyć, że przedsiębiorca błędnie obliczy odsetki lub nie zrobi tego w ogóle. O tym fakcie może przypomnieć sobie już po uregulowaniu zaległej kwoty. W jaki sposób urzędy podchodzą do takiej sytuacji?

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Saveinvest Sp. z o.o.

http://www.grunttozysk.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »