Jak obliczać odsetki od zaległości podatkowych
REKLAMA
REKLAMA
Odsetki za zwłokę
Zaległość podatkowa to podatek niezapłacony w terminie płatności, a także niezapłacona w terminie płatności zaliczka na podatek lub rata podatku. O zaległości podatkowej mówimy także w przypadku należności z tytułu podatków, zaliczek na podatki oraz rat podatków niewpłaconych w terminie płatności przez płatnika.
REKLAMA
Od 4 lipca 2013 r. stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi 10%, obniżona stawka tych odsetek to 7,5%, a opłata prolongacyjna - 5%. (M.P. z 2013 r. poz. 596).
Zgodnie z art. 56 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa stawka odsetek za zwłokę jest równa sumie 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego oraz 2%, jednak stawka ta nie może być niższa niż 8%.
Do naliczenia odsetek za zwłokę zobligowany jest przede wszystkim podatnik lub płatnik, czyli osoba, u której powstała zaległość podatkowa. Osoba ta ma zatem obowiązek zwiększenia wpłaty dokonanej z tytułu zaległości podatkowej o kwotę prawidłowo obliczonych na dzień dokonania wpłaty odsetek.
Stawka obniżona
W uzasadnionych sytuacjach stawka podstawowa odsetek może zostać obniżona do 75%. Dzieje się tak w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji. Do korekty trzeba dołączyć uzasadnienie jej przyczyn, a ponadto należy zapłacić w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty całość zaległości podatkowej.
W takim przypadku zgodnie z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej stawkę odsetek za zwłokę powinno się zaokrąglić w górę do dwóch miejsc po przecinku. Nie stosuje się tego w korekcie deklaracji:
1) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej,
2) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
Art. 3 pkt 5 Ordynacji podatkowej wymienia dokumenty jakie można uznać za deklarację, czyli: zeznania, wykazy oraz informacje, których obowiązek składania mają podatnicy, płatnicy i inkasenci. To oznacza, że obniżonej stawki nie można stosować w trakcie roku
podatkowego w odniesieniu do podatku dochodowego. Dzieje się tak, gdyż podatnicy i płatnicy podatku dochodowego nie muszą składać deklaracji miesięcznych.
Rozliczenia międzyokresowe kosztów i przychodów
Obliczanie odsetek za zwłokę
Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie m.in. naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej ,odsetki za zwłokę nalicza według wzoru:
Kz × L × O
----------- = On = Opz
365
gdzie:
Kz – kwota zaległości,
L – liczba dni zwłoki,
O – stawka odsetek za zwłokę w stosunku rocznym,
365 – liczba dni w roku,
On – kwota odsetek,
Opz – kwota odsetek po zaokrągleniu.
Zaległość podatkowa, która istniała w okresach obowiązywania różnych stawek odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych jest rozliczana według wzoru na odsetki, za każdy z okresów odrębnie. Zaokrągleniu podlega suma odsetek za poszczególne okresy.
Odsetki za zwłokę są naliczane „do dnia”, włącznie z tym dniem – m.in. w przypadku:
1) zapłaty podatku (dotyczy także należności płatników),
2) kwoty zwrotu podatku oraz otrzymanego oprocentowania (dotyczy także należności płatników),
3) zaliczenia nadpłaty wraz z jej oprocentowaniem lub zwrotu podatku na poczet
zaległości podatkowej (dotyczy także należności płatników),
4) złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy lub inny okres rozliczeniowy, a w przypadku niezłożenia zeznania w terminie, na ostatni dzień terminu złożenia zeznania –od nieuregulowanych w terminie płatności w całości lub w części zaliczek na podatek dochodowy.
Zaokrąglenie kwot podatkowych
Podstawy opodatkowania, kwoty podatków, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom należy zaokrąglić do pełnych złotych. Końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych. Ta zasada nie dotyczy m.in. opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.
Opłata prolongacyjna
Odpisy aktualizujące wartość należności
W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym organ podatkowy może na wniosek podatnika:
1) odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty,
2) odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.
Stawka opłaty prolongacyjnej wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę – czyli od 4 lipca 2013 r. wynosi 5%.
Zgodnie z § 11 rozporządzenia opłata prolongacyjna jest naliczana w przypadku:
1) wydania decyzji o odroczeniu terminu płatności lub o rozłożeniu na raty zapłaty podatku –od dnia następującego po upływie terminu płatności podatku,
2) wydania decyzji o odroczeniu lub rozłożeniu na raty zapłaty zaległości podatkowej –od dnia następującego po dniu, w którym złożono podanie w tej sprawie.
Wzór na ustalanie opłaty prolongacyjnej
K × L × S
----------- = OP = OPpz
365
gdzie:
K - kwota odroczonego lub rozłożonego na raty podatku, odroczonej lub rozłożonej na raty zaległości podatkowej,
L - liczba dni, na które odroczono termin płatności podatku lub zapłatę zaległości
podatkowej bądź rozłożono na raty zapłatę podatku lub zaległości podatkowej,
S - stawka opłaty prolongacyjnej,
365 - liczba dni w roku,
OP - kwota opłaty prolongacyjnej,
OPpz - kwota opłaty prolongacyjnej po zaokrągleniu.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Podstawa prawna
Art. 3 pkt 5, art. 56 § 1 i 1a, art. 57 § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 749; ost.zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1529)
§ 2 i 11 rozporządzenia Ministra Finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz.U. Nr 165, poz. 1373; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 40, poz. 204)
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.);
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie naliczania odsetek za zwłokę oraz opłaty prolongacyjnej, a także zakresu informacji, które muszą być zawarte w rachunkach (Dz. U. Nr 165, poz. 1373 z późn. zm.).
Autor: Marta Przyborowska
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat