Nowelizacja rozporządzenia w sprawie odsetek ustawowych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Na początku października Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała, że stopa lombardowa, która określa maksymalny poziom oprocentowania na rynku, zostanie ścięta o 100 pkt. bazowych - z 4 do 3 proc. Zgodnie z tzw. ustawą antylichwiarską maksymalny poziom odsetek nie może wynosić więcej niż czterokrotność stopy kredytu lombardowego. Po ostatniej decyzji RPP jest to więc 12 proc. w skali rocznej. Tymczasem obowiązujące rządowe rozporządzenie mówi, iż ustawowe odsetki oprocentowane są na poziomie 13 proc.
Resort sprawiedliwości zgłosił się więc m.in. do ministerstwa finansów, a także do prezesa NBP i przewodniczącego KNF o zajęcie stanowiska ws. zmian poziomu odsetek ustawowych. Jak poinformowała w poniedziałek Loose, większość tych stanowisk wskazuje, że poziom odsetek powinien wynosić pomiędzy 8 a 12 proc.
Od 9 października 2014 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 8 %
„Rozpoczęliśmy już niezbędne prace do przygotowania projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie odsetek ustawowych" – powiedziała rzeczniczka MS. "Obecnie analizujemy stanowiska, które do nas wpłynęły” - dodała.
Odsetki ustawowe są formą odszkodowania za zwłokę w wywiązaniu się z danego świadczenia pieniężnego. W efekcie, gdy zalegamy np. z opłatą rachunku za światło, gaz czy telefon naliczane są nam właśnie odsetki ustawowe.
Kiedy nie trzeba płacić odsetek od zaległych podatków?
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat