| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 9 października 2014 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 8 %

Od 9 października 2014 r. odsetki od zaległości podatkowych spadają do 8 %

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 8 października 2014 r., od 9 października 2014 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP spada do poziomu 3,00%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 8,00% (od 4 lipca 2013 r. było to 10%). Obniżone odsetki wynoszą od 9 października 2014 r. 6%. Zgodnie z ordynacją podatkową odsetki podatkowe już niższe być nie mogą.

To dziewiąta kolejna obniżka stóp NBP (poprzednia miała miejsce  3 lipca 2013 r. - ze skutkiem od 4 lipca 2013 r.) i jednocześnie stawki odsetek podatkowych.

Zgodnie z art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, stawka odsetek od zaległości podatkowych obliczana jest jako suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP oraz 2%, z zastrzeżeniem, iż stawka ta nie będzie może być niższa, niż 8%.

Dlatego też przy ustaleniu stopy lombardowej NBP na poziomie 3,00 %, stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosi od 9 października 2014 r. 8,00%.

Z wyżej cytowanego przepisu i aktualnej wysokości podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP wynika, że nawet jeżeli w przyszłości Rada Polityki Pieniężnej obniży jeszcze poziom tej stopy - stawka odsetek od zaległości podatkowych już nie spadnie.

Spadają stopy procentowe NBP

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiany od 2015 r.

Spada także od 4 lipca 2013 r. (z 7,50 % do 6% ) stawka tzw. obniżonych odsetek od zaległości podatkowych, która wynosi 75% zwykłej stawki.

Zgodnie z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 % stawki, o której mowa w § 1.

Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.

Jednak trzeba pamiętać, że tych obniżonych odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji:
1) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia – po zakończeniu kontroli podatkowej;
2) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.

Polecamy: Komplet : IFK + MK + Infororganizer

Kalkulatory

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tabela odsetek od zaległości podatkowych

Obwieszczenie Ministra Finansów w tej kwestii zostanie wydane najprawdopodobniej jeszcze w październiku 2014 r. i ogłoszone w Monitorze Polskim ale bez względu na to obwieszczenie i termin jego publikacji od 9 października 2014 r. mamy nowe wysokości stawek odsetek od zaległości podatkowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »