REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt ewidencjonowany 2022 - jaka stawka dla weterynarzy?

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ryczałt ewidencjonowany 2022 - jaka stawka dla weterynarzy?
Ryczałt ewidencjonowany 2022 - jaka stawka dla weterynarzy?

REKLAMA

REKLAMA

Polski Ład miał obniżyć stawkę ryczałtu dla weterynarzy z 17% do 14%. Przez błąd legislacyjny może się okazać, że rozliczą się oni według stawki 8,5%. Jaka stawka ryczałtu dla lekarzy weterynarii?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku - zawody medyczne

Zmiany podatkowe od początku 2022 roku w ramach tzw. Polskiego Ładu obniżyły stawki ryczałtu dla zawodów medycznych wykonywanych w ramach działalności gospodarczej. To zmiana pozytywna dla podatników, chociaż pamiętajmy, że towarzyszą jej zmiany negatywne. Nie można już odliczyć składki zdrowotnej od podatku, a ponadto przedsiębiorcy inaczej wyliczają jej podstawę. W konsekwencji medycy-ryczałtowcy na Polskim Ładzie nie koniecznie zyskają, ale mogą stracić mniej niż przedstawiciele innych profesji.

Autopromocja

Polecamy: Ryczałt ewidencjonowany

Ministerstwo Finansów informowało jeszcze niedawno: „Polski Ład zawiera kolejne zmiany w ryczałcie, które polegają na dalszym obniżeniu stawek. Z 17 na 14% dla zawodów medycznych, tj. lekarzy, dentystów, weterynarzy, pielęgniarek, położnych czy fizjoterapeutów”. Czy jednak nowe przepisy faktycznie dokładnie realizują te zamierzenia resortu finansów?

Warto przypomnieć, że przed 1 stycznia 2022 r. obowiązywały dwie stawki ryczałtu dla medyków: 17% i 15%. Pierwsza dotyczyła usług świadczonych w ramach wolnego zawodu (bez pomocy zatrudnionych na podstawie umowy o pracę lub cywilnoprawnej), druga – usług świadczonych poza wolnym zawodem (z pomocą zatrudnionych).

Polski Ład likwiduje to rozróżnienie i wprowadza jednolitą, obniżoną stawkę dla medyków. Wynosi ona 14% i obowiązuje bez względu na to, czy podatnik świadczy usługi samodzielnie, czy też z pomocą zatrudnionych. Nowy przepis art. 12 ust. 2a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (ustawa o ryczałcie) precyzuje jednak, że 14-procentową stawką są opodatkowane przychody „ze świadczenia usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86)”.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W celu określenia zakresu stosowania przedmiotowej stawki konieczne jest zatem odwołanie się do PKWiU, czyli Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) – tłumaczy Daria Pośpiech-Przeor, radca prawny w Kancelarii Żuk Pośpiech. - W dziale 86 PKWiU wskazano, że znajdują się szeroko pojęte usługi w zakresie opieki zdrowotnej, w tym m. in: usługi szpitalne, usługi w zakresie ogólnej praktyki lekarskiej itp. Jednakże w przypadku usług weterynaryjnych PKWiU posługuje się odrębnym grupowaniem, gdyż jest objęty nim dział 75.

Od 2022 roku lekarz weterynarii nie jest wolnym zawodem

Przepis Polski Ład sprawił, że z listy wolnych zawodów, wraz z innymi profesjami medycznymi, zniknęli lekarze weterynarii. Nie dotyczy ich więc już stawka 17%. Ustawa wprowadzająca Polski Ład w podatkach nie zawiera natomiast żadnego przepisu, który określałby nową stawkę ryczałtu dla tego zawodu. Co to oznacza?

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5) lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jest jeszcze stawka 8,5% dla „przychodów z działalności usługowej”. W praktyce przyjmuje się, że stosują ją ci przedsiębiorcy, których działalność nie została wprost przypisana do żadnej innej stawki. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w 2019 r. W uzasadnieniu do projektu wprowadzającego ówczesne zmiany w ryczałcie napisało: „utrzymana zostanie zasada, zgodnie z którą według stawki 8,5 proc. opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług, które nie zostały przyporządkowane do innych stawek ryczałtu”.

- Wydaje się, że weterynarze będą mogli tym samym skorzystać ze stawki 8,5% - mówi Daria Pośpiech-Przeor.

Dodajmy, że weterynarze świadczący usługi z pomocą zatrudnionych już wcześniej nie mieli przypisanej żadnej stawki ryczałtu. Polski Ład tego nie zmienia. W ich przypadku również właściwa wydaje się więc stawka 8,5%.

Jaka stawka ryczałtu dla lekarzy weterynarii? MF milczy i po cichu prostuje błąd

Taka interpretacja jest jednak niespójna z tym, co jeszcze niedawno komunikowało Ministerstwo Finansów, jak i z przypuszczalnymi intencjami projektodawców Polskiego Ładu. Z uzasadnienia do projektu ustawy podatkowej dowiadujemy się, że stawka ryczałtu dla lekarzy weterynarii ma być obniżona. Dalej w tym samym akapicie czytamy jednak jedynie o stawce 14% dla „usług w zakresie opieki zdrowotnej (PKWiU dział 86)”, natomiast o ewentualne stawce 8,5% nie ma ani słowa.

Już w listopadzie zapytaliśmy MF, jaką stawkę powinien więc zastosować weterynarz. Nie dostaliśmy odpowiedzi.

Z informacji na prowadzonym przez MF Portalu Podatkowym (https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/sprawiedliwy-system-podatkowy-polski-lad/) jeszcze do niedawna wynikało, że weterynarz ma się rozliczać według stawki 14%. W aktualnej wersji artykułu nie ma już o tym ani słowa. Usługa Wayback Machine pozwalająca przejrzeć archiwalne wersje stron internetowych (https://web.archive.org/web/20220111144203/https://www.podatki.gov.pl/polski-lad/kwota-wolna-polski-lad/sprawiedliwy-system-podatkowy-polski-lad/) sugeruje, że informacja o 14-procentowej stawce dla weterynarzy widniała jeszcze co najmniej 11 stycznia 2022 r. Prawdopodobnie w MF ktoś zorientował się w błędzie i pospiesznie go naprawił. O wykreśleniu weterynarzy przypomina nadal podwójny przecinek: między dentystami a pielęgniarkami.

ryczałt 2022 stawka dla weterynarzy

ryczałt 2022 stawka dla weterynarzy

Weterynarz może wystąpić o interpretację indywidualną

Co w takiej sytuacji ma robić weterynarz? Zaufać informacjom MF i rozliczać się według stawki 14%, czy jednak zaryzykować i stosować stawkę 8,5%?

- W mojej opinii najważniejsza jest wykładnia literalna przepisów, z której jednoznacznie wynika, że weterynarzom nie przysługuje stawka 14% - uważa Daria Pośpiech-Przeor. - Bez znaczenia jest w tym przypadku opinia MF. Nie oznacza to braku problemów w przypadku weterynarzy, którzy zdecydują się na stosowanie stawki 8,5%. Fiskus może bowiem próbować ją kwestionować. Zabezpieczyć podatnika mogłaby w tym przypadku interpretacja indywidualna, która powinna potwierdzić poprawność stosowania stawki 8,5%.

Autopromocja

Tomasz Ciechoński

©℗ Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję

Źródło: gazetaprawna.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA