REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt 2022 - wysokość składki zdrowotnej

Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Ryczałt 2022 - wysokość składki zdrowotnej
Ryczałt 2022 - wysokość składki zdrowotnej

REKLAMA

REKLAMA

21 stycznia 2022 r. Główny Urząd Statystyczny opublikował kwotę przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r., która pozwala obliczyć stawki składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, którzy w 2022 r. rozliczają swoje przychody ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Składka zdrowotna ryczałtowców w 2022 roku

Zgonie z Polskim Ładem, ryczałtowcy płacą w 2022 roku składkę zdrowotną według jednej z trzech stawek, zależnych od przeciętnego wynagrodzenia. Chodzi o średnią pensję liczoną według jednej z przyjętych przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego metodologii, konkretnie: przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku (art. 81 ust. 2f znowelizowanej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych).

Autopromocja

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w IV kw. 2021 roku włącznie z wypłatami z zysku

Dotąd nie znaliśmy tych danych, wszelkie kalkulatory wyliczające zasadność stosowania ryczałtu lub innych form opodatkowania w 2022 r. bazowały więc na szacunkach. 21 stycznia GUS dane opublikował. Wynika z nich, że w ten sposób liczone przeciętne wynagrodzenie wynosi 6221,04 zł. To więcej niż wielu się spodziewało. Dla przykładu, prognozowane przeciętne wynagrodzenie na 2022 r. (które bierze się pod uwagę przy ustaleniu wysokości innych składek płaconych do ZUS) wynosi 5922 zł.

Źródło: Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 21 stycznia 2022 r. w sprawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale 2021 r.

Jak obliczyć składkę zdrowotną przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku?

Polski Ład zakłada, że składka na ubezpieczenie zdrowotne dla ryczałtowców wynosi 9 proc. podstawy jej wymiaru. A podstawa wymiaru składki zdrowotnej wynosi w tym przypadku:

60 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS - przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł

Dalszy ciąg materiału pod wideo

100 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS - przy rocznych przychodach w przedziale w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł

180 proc. przeciętnego wynagrodzenia według GUS - przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.

Jak wysokość przeciętnego wynagrodzenia wpływa na miesięczną składkę zdrowotną przy ryczałcie? 

Policzmy:

- przedsiębiorcy o rocznych przychodach do 60 tys. zł zapłacą: 9%x60%x6221,04 zł = 335,94 zł;

- przedsiębiorcy o rocznych przychodach od 60 tys. zł do 300 tys. zł zapłacą: 9%x100%x6221,04 zł = 559,89 zł;

- przedsiębiorcy o rocznych przychodach powyżej 300 tys. zł zapłacą: 9%x180%x6221,04 zł = 1007,81 zł.

Warto przypomnieć, że składki zdrowotnej nie odlicza się już od podatku.

Tomasz Ciechoński

Źródło: gazetaprawna.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Do HP
  2022-02-01 17:40:47
  Jak to się ma do różnych stawek ryczałtu, taką samą składkę zaplaci sklepikarz na 3 procentach ryczałtu i informatyk na 12 mimo że ten pierwszy zarobi 3 razy mniej jak drugi
  1
  pokażodpowiedzi (1)
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

REKLAMA