Działalność usługowa objęta 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - pośrednictwo w sprzedaży, pozyskiwanie klientów
REKLAMA
REKLAMA
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku. Kluczowe grupowanie PKWiU
W związku z licznymi nowelizacjami, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zmieniły polski system podatkowy, duża część przedsiębiorców zdecydowała się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
REKLAMA
Podstawę do ustalenia stawki podatkowej należnej od przychodów opodatkowanych ryczałtem, zasadniczo określa przyporządkowanie wykonywanej działalności do odpowiedniego grupowania PKWiU. Właściwą stawkę ryczałtu wyznacza art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Niemniej jednak nie do wszystkich stawek zostały przyporządkowane odpowiadające im kody PKWiU. Część z nich została określona wyłącznie w sposób opisowy, zatem nie zawsze dobór odpowiedniej stawki jest oczywisty z punktu widzenia podatnika.
Dla kogo stawka 8,5% ryczałtu?
Szczególnie pożądaną przez podatników działających w szeroko pojętym sektorze usług, jest 8,5% stawka ryczałtu dotycząca przychodów z działalności usługowej. Trudność dotycząca spełnienia przesłanek pozwalających na skorzystanie z tej stawki polega na tym, że do opodatkowania 8,5 % stawką ryczałtu działalność świadczona przez podatnika musi spełniać przesłanki pozostałej działalności usługowej, której zakres nie mieści się w żadnej innej kategorii objętej pozostałymi stawkami ryczałtu stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy.
Wydawane w ostatnim czasie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej indywidualne interpretacje prawa podatkowego, wyodrębniły kilka kategorii działalności, których profil pozwala na objęcie 8,5% stawką ryczałtu. Jedną z głównych dziedzin, które pojawiają się w zapytaniach do organu podatkowego są usługi pośrednictwa sprzedaży, usługi wsparcia sprzedaży, usługi przedstawicielskie i powiązane z nimi usługi wyszukiwania i pozyskiwania klientów, jak również usługi doradztwa naukowego i technicznego. Poniżej, krótki przegląd wybranych interpretacji dotyczących wskazanych wyżej kategorii.
Usługi pośrednictwa sprzedaży / pozyskiwania klientów
Jak stanowi Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń zostały sklasyfikowane pod kodem PKWiU 74.90.12.0. Zgodnie z wyjaśnieniami GUS, grupowanie to obejmuje m.in. usługi pośrednictwa w interesach (tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, usługi wyceny antyków, biżuterii itp.). Jednocześnie organy podatkowe potwierdzają stanowisko, zgodnie z którym usługi pośrednictwa sprzedaży mieszczą się w klasyfikacji PKWiU 74.90.12.0, do której zastosowanie znajduje 8,5 % stawka ryczałtu. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 grudnia 2021 r., znak 0112-KDIL2-2.4011.778.2021.2.MM, organ wskazał, że usługi pośrednictwa na rzecz innego podmiotu polegające m.in. na:
kontaktowaniu się z potencjalnymi kontrahentami w celu przedstawienia oferty zleceniodawcy,
wyszukiwaniu potencjalnych kontrahentów według przedstawionych przez zleceniodawcę kryteriów,
utrzymywaniu relacji z potencjalnymi kontrahentami w imieniu zleceniodawcy,
weryfikacji ofert na rynku usług danej branży,
pełnieniu roli osoby kontaktowej między kontrahentem a zleceniodawcą,
- mieszczą się w klasyfikacji PKWIU 74.90.12.0 – tj. jako usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny.
W związku z kwalifikacją usług dotyczących pośrednictwa w interesach do PKWiU 74.90.12.0 i braku dopasowania tego PKWiU do innych stawek ryczałtu - przychód z takiej działalności może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%. Takie stanowisko potwierdził również Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2022 r., znak 0113-KDIPT2-1.4011.1118.2021.1.ISL.
REKLAMA
Jednocześnie wskazać należy, że podobny zakres czynności odnoszący się do pośrednictwa sprzedaży dla branży technicznej, może zostać sklasyfikowany pod PKWiU 74.90.19.0, tj. jako pozostałe usługi doradztwa naukowego i technicznego, gdzie indziej niesklasyfikowane. Podkreślić trzeba, że również usługi skalsyfikowane pod PKWiU 74.90.19.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu. Co potwierdził organ podatkowy m.in. w interpretacji indywidualnej z 14 lipca 2021 r., znak 0115-KDIT1.4011.335.2021.1.KR.
Również w interpretacji z 9 maja 2022 r., znak 0115-KDWT.4011.267.2022.1.MD organ podatkowy wskazał, że 8,5% stawką ryczałtu może być objęta działalność podlegająca na współpracy w oparciu o model B2B z podmiotem gospodarczym specjalizującym się w handlu i dystrybucji towarów do "wykańczania wnętrz" domów, mieszkań i biur, gdyż mieści się ona w klasyfikacji PKWiU 74.90.19.0, tj. "Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana".
Pośrednictwo w sprzedaży pojazdów samochodowych
Warto także zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2022 r., znak 0115-KDWT.4011.275.2022.2.BK., gdzie organ podatkowy zgodził się ze wskazaniem wnioskodawcy dotyczącym opodatkowania 8,5% stawką ryczałtu usług pośrednictwa w sprzedaży pojazdów samochodowych. Opisana we wniosku usługa polegała na oferowaniu zainteresowanym nowego lub używanego samochodu i pośredniczeniu między stronami transakcji, w zamian za wynagrodzenie za pośrednictwo. Jak potwierdził organ wykonywana przez wnioskodawcę działalność nie mieściła się w żadnej z kategorii objętych wyższą stawką ryczałtu (m.in. w usługach pośrednictwa sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0) czy też pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1), zatem za właściwe uznał objęcie działalności 8,5% stawką ryczałtu.
Podsumowując podkreślić trzeba, że szeroko rozumiane usługi pośrednictwa sprzedaży/handlu, obejmujące m.in. poszukiwanie i posykiwanie nowych klientów w różnych dziedzinach, utrzymywanie relacji z klientami, fachowe doradztwo jak również pośredniczenie w zawieraniu umów, o ile nie podlega opodatkowaniu wyższą stawką ryczałtu ze względu na postanowienia szczególne w myśl art. 12 ustawy o ryczałcie – będzie podlegało korzystnej dla podatników 8,5 % stawce.
Katarzyna Kliszczewska, Doradca podatkowy / Kierownik zespołu ds. podatków bezpośrednich Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat