| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Opodatkowanie działalności polegającej na opiece nad osobami starszymi

Opodatkowanie działalności polegającej na opiece nad osobami starszymi

Dochody uzyskane w ramach działalności gospodarczej, które polegają na wykonywaniu opieki nad osobami starszymi, mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem w wysokości 8,5 proc, pomimo tego, że w ustawie o zryczałtowanym podatku wspomina się o takiej usłudze, ale przy stawce 17 proc. W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma jednak to, kto tę działalność gospodarczą prowadzi.

W przypadku podatku zryczałtowanego mamy do czynienia z kilkoma stawkami. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą ma spore znaczenie, którą z nich można dopasować do ich firmy. Kilkuprocentowe różnice bowiem mogą zdecydować o rentowności całego przedsięwzięcia.

Działalność gospodarcza nie jest instytucją

Do izby skarbowej zwróciła się podatniczka, która uruchomiła działalność gospodarczą, polegającą na opiece nad osobami starszymi. Chciała się dowiedzieć, czy może skorzystać z opodatkowania ryczałtem i jaką stawkę powinna naliczać.

Odszkodowanie otrzymane przez ryczałtowca - skutki podatkowe

W ustawie o podatku zryczałtowanym została wymieniona działalność, polegająca na opiece nad osobami starszymi. Chodzi o art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. r, wg której świadczenie usług pomocy społecznej bez zakwaterowania w zakresie odwiedzania i pomocy domowej świadczonych osobom w podeszłym wieku opodatkowane jest 17% stawką ryczałtu.

Tyle, że ustawa mówi, że tę stawkę stosuje się do tych usług, ale świadczonych przez „przez instytucje o charakterze doraźnym (PKWiU ex 88.10.11.0)”. I na ten fragment zwróciła uwagę podatniczka.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

We wniosku stwierdziła ona, że ponieważ jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, więc nie musi stosować się do stawki 17%.

Oznaczenie „ex” ma znaczenie

Urzędnicy przyznali jej rację. Izba Skarbowa w Łodzi w interpretacji z 13 listopada tego roku (sygnatura IPTPB1/4511-557/15-2/MD) zwróciła uwagę, że przepis o 8,5-proc. stawce jest tak skonstruowany, że może ją stosować każdy, kto nie prowadzi działalności takiej, która została objęta inną stawką ryczałtu.

Urzędnicy przypomnieli także art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, który mówi, że ilekroć „w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu”. A więc wspomniany art. 12 ust. 1 pkt. 2 lit. r, która nakazuje stosować stawkę 17% proc. przy usługach polegających na świadczeniu opieki nad osobami starszymi, stosuje się wyłącznie do wskazanych w tym przepisie „instytucji o charakterze doraźnym”.

Kiedy ryczałtowiec musi przejść na księgę przychodów i rozchodów?

Urzędnicy zgodzili się także, że jednoosobowa działalność gospodarcza nie jest „instytucją”, stąd wniosek, że działalność podatniczki nie została wymieniona w art. 12 ust. 1 pkt. 2 lit. r. Skoro zaś jej tam nie ma, to może płacić podatek zryczałtowany według stawki 8,5%.

Marek Siudaj, Tax Care

Zobacz na forum: ryczałt, ewidencja, faktury, kasa fiskalna - pytania

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »