Pieniądze na przesyłkę pocztową nie są przychodem ryczałtowca
REKLAMA
REKLAMA
Wynika tak z wydanej 31 marca 2014 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi interpretacji przepisów prawa podatkowego.
REKLAMA
Sprzedaż towarów przez internet
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Działalność ta polega na sprzedaży detalicznej dywanów za pośrednictwem jednego z portali internetowych.
Jako sprzedający, zawiera indywidualne umowy o świadczenie usług pocztowych w imieniu i na rzecz (rachunek) kupującego, na podstawie umowy zawartej z kupującym i udzielonego pełnomocnictwa. Zgodnie z regulaminem sklepu internetowego, kupujący wraz z zapłatą za towar przekazuje na konto wnioskodawczyni (sprzedającego) środki pieniężne, na pokrycie jego zobowiązania (za wysyłkę) względem poczty.
Wnioskodawczyni nie zalicza zwrotu kosztów opłat pocztowych do przychodów ewidencjonowanych. Posiada ona jednak dowody (faktury) potwierdzające wykonanie usługi pocztowej.
W związku z zaistniałą sytuacją pojawiły się wątpliwości co do tego, czy środki pieniężne przekazane przez kupującego na pokrycie zobowiązań względem poczty, w sytuacji, gdy kupujący udziela sprzedającemu pełnomocnictwa do działania w jego imieniu i na jego rzecz stanowią przychód sprzedającego podlegający opodatkowaniu?
W wydanej interpretacji Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdził, że w opisanej sytuacji nie można mówić o powstawaniu przychodu.
PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia
Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
Przychód z działalności gospodarczej
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej., o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.).
Stosownie do treści ów przepisu za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.
Przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ustęp 2).
Pełnomocnik nie osiąga przychodu
Elementem istotnym jest fakt istnienia pełnomocnictwa do zawarcia umowy o świadczenie usług pocztowych lub kurierskich. Uznanie, że kwoty otrzymane nie są należne wnioskodawczyni jest możliwe jedynie jeżeli działa ona na rzecz oraz w imieniu kupującego, w granicach ustalonych w umowie z kupującym oraz udzielonym pełnomocnictwie.
REKLAMA
W związku z powyższym należy wspomnieć o przepisach regulujących instytucję przedstawicielstwa, które znajdują się w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r., poz. 121). W myśl art. 95 § 1 ww. ustawy, z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela. Na mocy § 2 wymienionego art. 95 tej ustawy, czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego. W świetle powyższego, każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywołuje skutki bezpośrednio w sferze stosunków prawnych mocodawcy.
Wobec takiej regulacji, należy uznać, że w opisanej sytuacji nie powstanie przychód w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z pozarolniczej działalności gospodarczej. Niezależnie zatem od tego, czy usługa wykonywana jest przez pocztę, czy firmę kurierską, środki pieniężne przekazane przez kupującego na pokrycie zobowiązań względem poczty, nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Źródło: indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 31 marca 2014 r. (nr IPTPB1/415-8/14-4/KO)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat