reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Kary za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od samochodów

Kary za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od samochodów

1 kwietnia 2014 r. jest dla wielu podatników wykorzystujących w ramach prowadzonej działalności samochody datą bardzo istotną. Od tego momentu zmieniło się rozliczanie podatku naliczonego od nabywanych pojazdów i wydatków związanych z ich eksploatacją. Niezastosowanie się do nowych regulacji może skutkować poniesieniem odpowiedzialności karnej skarbowej.

Prawodawca zmieniając regulacje ustawy o VAT dotyczące odliczania podatku naliczonego od wydatków na nabycie i użytkowanie pojazdów samochodowych, wprowadził także przepisy karne do ustawy Kodeks karny skarbowy.

W znowelizowanym Kodeksie karnym skarbowym określono nowe czyny zabronione, które mogą zostać popełnione w związku z niezłożeniem informacji VAT-26, czy też złożeniem jej z podaniem nieprawdziwych danych (art. 56a k.k.s.). Kary mają działać prewencyjnie i przeciwdziałać próbom ewentualnych nadużyć polegających na dokonywaniu pełnego odliczenia VAT od pojazdów, które nie są wykorzystywane wyłącznie na cele prowadzonej działalności podatnika.

Kto może ponosić odpowiedzialność karną skarbową

Odpowiedzialności karnej za przestępstwo skarbowe lub odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia (art. 1 § 1 k.k.s.). Na podstawie przytoczonego przepisu istnieje możliwość nałożenia sankcji karnych wyłącznie na osoby fizyczne, a nie na osoby prawne.

Dlatego też kary z k.k.s. (w tym kary za naruszenie przepisów dotyczących odliczeń VAT od samochodów) mogą być nałożone tylko na osoby fizyczne. Niemniej jednak na podstawie art. 9 § 1 i 3 k.k.s. za popełnienie opisywanych przestępstw (w szczególności gdy podatnikami są spółki prawa cywilnego i handlowego) pociągnięci mogą być także członkowie zarządu, wspólnicy czy osoby faktycznie kierujące działalnością podatnika.

Outsourcing księgowości bez obowiązku składania NIP-2

Sprzedaż wysyłkowa - rozliczenie VAT

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Oczywiście należy dodać, że aby była w ogóle mowa o możliwości pociągnięcia danej osoby do odpowiedzialności karnej, konieczne jest stwierdzenie winy tej osoby. Zgodnie bowiem z art. 1 § 3 k.k.s. nie popełnia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego sprawca czynu zabronionego, jeżeli nie można mu przypisać winy w czasie czynu.

Więcej w artykule: Skutki wprowadzenia do Kodeksu karnego skarbowego kary za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od samochodów

Artykuł kompleksowo omawia skutki wprowadzenia do Kodeksu karnego skarbowego kary za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT od samochodów. Na wstępie informuje o nowych warunkach umożliwiających pełne odliczenie VAT oraz wskazuje, kiedy samochody uznawane są za wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej podatnika.

Ponadto z tekstu można dowiedzieć się, kto może ponosić odpowiedzialność karną skarbową, jakie mogą być skutki niezłożenia i błędnego złożenia VAT-26, kiedy podatnik poniesie odpowiedzialność z k.k.s., a także jaka jest wysokość kar za naruszenie przepisów o odliczaniu VAT naliczonego od samochodów. Na zakończenie artykuł omawia sytuacje, w których mogłoby się wydawać, że dochodzi do popełnienia czynu zabronionego, jednak przez wzgląd na pewne okoliczności wyłączona jest ich karalność.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Moduł partnerski

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Dittmajer

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama