REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia

Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia
Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli ryczałtowiec płacił w 2015 r. ryczał ewidencjonowany co miesiąc, a chciałby to robić w 2016 r. raz na kwartał - musi złożyć oświadczenie w tym zakresie do swojego urzędu skarbowego najpóźniej 20 stycznia 2016 r. W tym samym terminie trzeba złożyć oświadczenie, gdy ktoś chce zmienić okresy rozliczeniowe w ryczałcie odwrotnie – z kwartalnych na miesięczne.

Ryczałt ewidencjonowany - okresy rozliczeniowe

Generalnie przedsiębiorcy, którzy zarobek ze swojej działalności gospodarczej opodatkowują ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, opłacają zryczałtowany PIT co miesiąc. Natomiast, po spełnieniu kilku warunków niektórzy ryczałtowcy mogą przejść na system rozliczania podatku dochodowego co kwartał, a dokładnie do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października bieżącego roku oraz do 31 stycznia następnego roku, czyli w terminie złożenia rocznego zeznania ryczałtowców (art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Ustawa o zryczałtowanym PIT-cie nie przewiduje możliwości zmiany częstotliwości dokonywania wpłat w trakcie roku. Podatnik może to zrobić tylko na początku roku, zawiadamiając o wyborze kwartalnych rozliczeń do 20. stycznia swój urząd skarbowy.

Autopromocja

Komu opłaca się kwartalny ryczałt? Przede wszystkim temu, komu zależy na oszczędności czasu i formalności – zamiast dwunastu wpłat rocznie podatnik dokonuje tylko czterech. Co za tym idzie, kwartalne rozliczenie to po pierwsze rzadsze kontakty z fiskusem, po drugie mniej dokumentów do skorygowania w przypadku ewentualnych błędów obliczeniowych. Zaletą tego systemu opłacania zryczałtowanego PIT-a jest również fakt, że podatnik musi dysponować pieniędzmi na zapłatę podatku tylko raz na trzy miesiące, a nie co miesiąc. Oznacza to możliwość poprawy płynności finansowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Warto pamiętać, że 20 stycznia 2016 r. jest również ostatecznym terminem na zawiadomienie fiskusa o ewentualnej rezygnacji z kwartalnego opłacania ryczałtu w przypadku tych ryczałtowców, którzy w ten sposób rozliczali miniony rok czy lata. Jeśli taki ryczałtowiec nie zgłosi do tego dnia likwidacji biznesu, nie wybierze innej metody jego opodatkowania lub nie poinformuje, że nie będzie już rozliczał się kwartalnie, tylko miesięcznie – fiskus przyjmie, że kwartalne rozliczenie będzie w jego przypadku w 2016 r. kontynuowane.

Warunek kwotowy

Kwartalny ryczałt nie jest niestety dostępny dla wszystkich. W tym roku kwartalny system regulowania zryczałtowanego podatku dochodowego mogą wybrać ci ryczałtowcy, którzy osiągali już w poprzednim roku przychody z działalności prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki i których przychody z niej lub przychody spółki z 2015 r. nie przekroczyły 106 092 zł (równowartość 25 000 euro według kursu z 1 października 2015 r.). Kwartalne rozwiązanie nie jest przeznaczone dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą (ale też i uzyskiwanie przychodów z najmu prywatnego) w 2016 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Monitor Księgowego – prenumerata

Najem prywatny również co kwartał

Jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kwartalny sposób opłacania ryczałtu wybrał podatnik osiągający przychody z prywatnego najmu. I nawet jeśli czynsz jest regulowany przez najemcę co miesiąc, nie ogranicza to w żaden sposób wyboru metody opłacania przez wynajmującego zryczałtowanego PIT-u – może zatem robić to jedynie cztery razy w roku.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Autopromocja
Tax Care
Lider wśród biur księgowych dla mikro- i małych firm

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

  Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

  Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

  Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

  Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

  Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

  Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku

  Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

  Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

  Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

  Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

  PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  REKLAMA