| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia

Zmiana okresów rozliczeniowych ryczałtowców w 2016 r. tylko do 20 stycznia

Jeżeli ryczałtowiec płacił w 2015 r. ryczał ewidencjonowany co miesiąc, a chciałby to robić w 2016 r. raz na kwartał - musi złożyć oświadczenie w tym zakresie do swojego urzędu skarbowego najpóźniej 20 stycznia 2016 r. W tym samym terminie trzeba złożyć oświadczenie, gdy ktoś chce zmienić okresy rozliczeniowe w ryczałcie odwrotnie – z kwartalnych na miesięczne.

Ryczałt ewidencjonowany - okresy rozliczeniowe

Generalnie przedsiębiorcy, którzy zarobek ze swojej działalności gospodarczej opodatkowują ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, opłacają zryczałtowany PIT co miesiąc. Natomiast, po spełnieniu kilku warunków niektórzy ryczałtowcy mogą przejść na system rozliczania podatku dochodowego co kwartał, a dokładnie do 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października bieżącego roku oraz do 31 stycznia następnego roku, czyli w terminie złożenia rocznego zeznania ryczałtowców (art. 21 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym). Ustawa o zryczałtowanym PIT-cie nie przewiduje możliwości zmiany częstotliwości dokonywania wpłat w trakcie roku. Podatnik może to zrobić tylko na początku roku, zawiadamiając o wyborze kwartalnych rozliczeń do 20. stycznia swój urząd skarbowy.

Komu opłaca się kwartalny ryczałt? Przede wszystkim temu, komu zależy na oszczędności czasu i formalności – zamiast dwunastu wpłat rocznie podatnik dokonuje tylko czterech. Co za tym idzie, kwartalne rozliczenie to po pierwsze rzadsze kontakty z fiskusem, po drugie mniej dokumentów do skorygowania w przypadku ewentualnych błędów obliczeniowych. Zaletą tego systemu opłacania zryczałtowanego PIT-a jest również fakt, że podatnik musi dysponować pieniędzmi na zapłatę podatku tylko raz na trzy miesiące, a nie co miesiąc. Oznacza to możliwość poprawy płynności finansowej.

Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm

Warto pamiętać, że 20 stycznia 2016 r. jest również ostatecznym terminem na zawiadomienie fiskusa o ewentualnej rezygnacji z kwartalnego opłacania ryczałtu w przypadku tych ryczałtowców, którzy w ten sposób rozliczali miniony rok czy lata. Jeśli taki ryczałtowiec nie zgłosi do tego dnia likwidacji biznesu, nie wybierze innej metody jego opodatkowania lub nie poinformuje, że nie będzie już rozliczał się kwartalnie, tylko miesięcznie – fiskus przyjmie, że kwartalne rozliczenie będzie w jego przypadku w 2016 r. kontynuowane.

Warunek kwotowy

Kwartalny ryczałt nie jest niestety dostępny dla wszystkich. W tym roku kwartalny system regulowania zryczałtowanego podatku dochodowego mogą wybrać ci ryczałtowcy, którzy osiągali już w poprzednim roku przychody z działalności prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki i których przychody z niej lub przychody spółki z 2015 r. nie przekroczyły 106 092 zł (równowartość 25 000 euro według kursu z 1 października 2015 r.). Kwartalne rozwiązanie nie jest przeznaczone dla tych, którzy rozpoczynają działalność gospodarczą (ale też i uzyskiwanie przychodów z najmu prywatnego) w 2016 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Najem prywatny również co kwartał

Jeśli spełnione są wyżej wymienione warunki, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kwartalny sposób opłacania ryczałtu wybrał podatnik osiągający przychody z prywatnego najmu. I nawet jeśli czynsz jest regulowany przez najemcę co miesiąc, nie ogranicza to w żaden sposób wyboru metody opłacania przez wynajmującego zryczałtowanego PIT-u – może zatem robić to jedynie cztery razy w roku.

Katarzyna Miazek, Tax Care

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 2.0 – najważniejsze założenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »