Jaka stawka ryczałtu dla usług budowlanych wykonywanych z materiałów powierzonych
REKLAMA
REKLAMA
Z przepisów ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne mogą wynikać teoretycznie dwie stawki:
REKLAMA
5,5% na podstawie 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ww. ustawy, jako przychody z robót budowlanych
albo
8,5% zgodnie z 12 ust.1 pkt 3 lit. f) ww. ustawy, jako przychody z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego,
Ryczałtowcy prowadzący działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług (robót) budowlanych uzyskują czasami od organów podatkowych, a także na infolinii Krajowej Informacji Podatkowej sprzeczne informacje, właśnie w sytuacji wykonywania takich usług z materiałów budowlanych klienta.
Monitor Księgowego – prenumerata
Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy wyrażonym w indywidualnej interpretacji podatkowej z 8 stycznia 2016 r. (ITPB1/4511-1125/15/MPŁ) wszystkie przychody uzyskiwane (przez podatników ryczałtu ewidencjonowanego) z robót budowlanych są opodatkowane wg stawki 5,5% - bez względu na to, czy usługi są wykonywane z materiałów własnych, czy powierzonych przez klienta.
Przepis art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym nie rozróżnia bowiem robót budowlanych wykonywanych z użyciem materiałów własnych czy powierzonych przez klienta.
Natomiast art. 12 ust.1 pkt 3 lit. f) tej ustawy nie ma zastosowania, bowiem w trakcie robót budowlanych wykonywanych przez podatnika (w tym przypadku wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych, instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, klimatyzacyjnych) nie jest wytwarzany żaden konkretny przedmiot (wyrób).
Organ podatkowy przypomniał, że przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawierają definicji usług budowlanych ani robót budowlanych. Dlatego też trzeba tej definicji szukać w art. 3 pkt 7 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, zgodnie z którym przez roboty budowlane – należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Przewodnik po zmianach przepisów 2015/2016 dla firm
Warto też pamiętać, że aby prawidłowo ocenić możliwość zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego trzeba zawsze zakwalifikować rodzaj wykonywanych usług do określonego grupowania PKWiU. Takiej kwalifikacji dokonuje sam podatnik.
Bowiem załącznik Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) zawiera wykaz usług oznaczonych wg PKWiU, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,”.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat