Karta podatkowa - stawki
REKLAMA
REKLAMA
To ile podatnik opodatkowany w formie karty podatkowej będzie płacił co miesiąc - ustala w decyzji właściwy naczelnik urzędu skarbowego na podstawie danych przedstawionych przez podatnika we wniosku PIT-16 i kwot określonych w tabeli.
REKLAMA
Czasem przedsiębiorca we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej (PIT-16) zgłosi prowadzenie działalności w różnych zakresach lub różnych miejscowościach, dla których przewidziano różne wysokości stawek karty podatkowej. Co wtedy?
Otóż w takim przypadku wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej ustala się według stawki właściwej dla tego zakresu działalności i miejscowości, dla których przewidziana jest niestety stawka najwyższa.
Dotyczy to podatników prowadzących działalność określoną w części I tabeli, a także w zakresie handlu detalicznego oraz działalności gastronomicznej.
Liczbę mieszkańców miejscowości określonych w tabeli przyjmuje się według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedzającego rok podatkowy.
Jeżeli rozpoczęto działalności w ciągu roku podatkowego, podatek w formie karty podatkowej za okres od dnia rozpoczęcia działalności do końca pierwszego miesiąca pobiera się w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
Stawki z tabeli mogą być czasem obniżane albo podwyższane
Na wniosek podatnika naczelnik urzędu skarbowego może dodatkowo obniżyć stawkę karty podatkowej określoną w części I tabeli w przypadkach szczególnie uzasadnionych.
W pewnych przypadkach naczelnik urzędu skarbowego może też z urzędu podwyższyć stawki wynikające z tabeli - jednak nie więcej niż o 50%.
Kiedy stawki są niższe niż to wynika z tabeli?
Otóż stawki:
1. określone w części I tabeli obniża się o 20% dla podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są osobami, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono co najmniej lekki stopień niepełnosprawności, jeżeli przy prowadzeniu działalności określonej w części I tabeli, z wyjątkiem prowadzenia parkingów, nie zatrudniają pracowników, ani domowników, nie licząc małżonka,
Obniżkę tą stosuje się w przypadku spółki cywilnej, jeżeli wszyscy wspólnicy spełniają warunki uprawniające do tej obniżki.
2. określone w części V tabeli obniża się o 20% dla podatników, którzy ukończyli do dnia 1 stycznia roku podatkowego 60 lat życia lub są osobami, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono co najmniej umiarkowany lub lekki stopień niepełnosprawności, jeżeli przy prowadzeniu działalności w zakresie usług transportowych nie zatrudniają pracowników i członków rodziny,
3. określone w części I tabeli obniża się dla podatników, którzy zatrudniają pracowników będących osobami, w stosunku do których, na podstawie odrębnych przepisów, orzeczono co najmniej lekki stopień niepełnosprawności, o 10% na każdą osobę; Obniżka stawki nie dotyczy pracowników zatrudnionych wyłącznie przy sprzedaży wyrobów, przyjmowaniu zleceń na usługi, utrzymywaniu czystości w zakładzie, prowadzeniu kasy i księgowości, kierowców i konwojentów - pod warunkiem, że podatnik określił na piśmie zakres czynności tych pracowników,
REKLAMA
Podatnikom, którzy przy równoczesnym zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy wykonują usługi i nie zatrudniają pracowników ani rodziny - stawki karty podatkowej określone w części I tabeli obniża się o 80%. Obniżkę tą stosuje się w przypadku spółki cywilnej, jeżeli wszyscy wspólnicy spełniają warunki uprawniające do tej obniżki.
W razie zatrudnienia przez podatnika przy prowadzeniu działalności określonej w części I tabeli (z wyjątkiem prowadzenia parkingów), pełnoletnich członków rodziny, nie licząc małżonka - podwyższa się stawkę karty podatkowej z tytułu zatrudnienia każdej z tych osób za miesiące, w których była zatrudniona:
1) o 40% stawki określonej dla działalności prowadzonej bez zatrudnienia pracowników,
2) o 30% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu jednego pracownika,
3) o 20% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu dwóch pracowników,
4) o 15% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu trzech pracowników,
5) o 10% stawki określonej dla działalności prowadzonej przy zatrudnieniu czterech i pięciu pracowników.
Dotyczy to również spółek cywilnych, które zatrudniają pełnoletnich członków rodziny jednego ze wspólników, nie licząc małżonka, a także sytuacji zatrudnienia osób, o których mowa w art. 25 ust. 6 pkt 2 lit. d) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat