Czy pielęgniarka może wybrać opodatkowanie w formie karty podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
NIE
REKLAMA
Fakt wykonywania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług pielęgniarskich na rzecz podmiotu gospodarczego, prowadzącego jako osoba fizyczna gabinet lekarski, uniemożliwia opodatkowanie usług w formie karty podatkowej.
Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 8 zryczałtowanym podatku dochodowym (…), zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego w warunkach określonych w części VIII tabeli, stanowiącej załącznik Nr 3 do ww. ustawy.
Przepis z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jako wolny zawód określa pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez:
- lekarzy, lekarzy stomatologów, lekarzy weterynarii,
- techników dentystycznych, felczerów,
- położne, pielęgniarki,
- tłumaczy oraz
- nauczycieli w zakresie świadczenia usług edukacyjnych polegających na udzielaniu lekcji na godziny,
jeśli działalność ta nie jest wykonywana na rzecz osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej albo na rzecz osób fizycznych dla potrzeb prowadzonej przez nie pozarolniczej działalności gospodarczej.
Z tym istotnym zastrzeżeniem, że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.
Fakt, że usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego wykonywane na rzecz osób fizycznych finansowane są na podstawie umowy podpisanej przez pielęgniarkę z Narodowym Funduszem Zdrowia nie wyklucza możliwości skorzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej.
Jednak wyklucza opodatkowanie w formie karty fakt świadczenia usług na rzecz firmy osoby fizycznej na podstawie umowy zlecenia. Przesłanką konieczną do uznania zawodu pielęgniarki za wolny zawód dla potrzeb karty podatkowej jest świadczenie usług osobiście – wyłącznie na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Polecamy: serwis PIT
Bez znaczenia przy tym, w odniesieniu do ww. formy opodatkowania, jest fakt, iż świadczone na rzecz osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, usługi pielęgniarskie finansowane są na podstawie umowy podpisanej przez te osoby z Narodowym Funduszem Zdrowia, nawet jeśli w umowie zagwarantowano usługi pielęgniarskie.
Polecamy: Co to są "usługi dla ludności"
Podstawa prawna: art. 4 i art. 23 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat