Co to są "usługi dla ludności"
REKLAMA
REKLAMA
Wykonując świadczenia jako podwykonawca dla firmy prowadzonej przez osobę fizyczną należy traktować te świadczenia jako świadczenia dla ludności i nie ma tutaj znaczenia, że firma dla której świadczy usługi też jest podwykonawcą jakiejś innej firmy. Zatem nie ma tu niebezpieczeństwa utraty prawa do karty podatkowej.
REKLAMA
Jak wynika z pkt 4 Objaśnień do części I (Działalność usługowa oraz wytwórczo – usługowa) Tabeli miesięcznych stawek podatku dochodowego w formie karty podatkowej, stanowiącej załącznik nr 3 – do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (...) w brzmieniu obowiązującym w 2012 r., przy prowadzeniu działalności wymienionej w poz. 70-76 (w tym w zakresie usług budowlanych m. in. dekarskich dla ludności) dopuszczalne jest - poza świadczeniami dla ludności - wykonywanie świadczeń dla innych odbiorców w rozmiarze nieprzekraczającym kwoty 60.724 zł przychodu rocznie.
Przy czym, za świadczenia dla ludności zgodnie z pkt 5 ww. Objaśnień uważa się opłacane ze środków pieniężnych ludności świadczenia określone w ust. 3, oraz usługi, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
REKLAMA
Przez pojęcie "ludność", rozumieć natomiast należy:
- osoby fizyczne i gospodarstwa domowe,
- inne podmioty, tj. indywidualne gospodarstwa rolne i ogrodnicze, zakłady wytwórcze, budowlane, handlowe i usługowe, prowadzone przez osoby fizyczne i spółki niemające osobowości prawnej, oraz
- zakłady prowadzone przez agentów.
Pojęcie "ludność" obejmuje również:
- organizacje wyznaniowe i zakonne,
- placówki państw obcych (wyłącznie w rozumieniu służb dyplomatycznych i konsularnych) oraz
- rady szkół i placówek, rady rodziców i inaczej nazwane reprezentacje rodziców.
Dlatego też w świetle powyższych przepisów prawa podatkowego, świadczenia Pana (jako podwykonawcy firmy prowadzonej przez osobę fizyczna) można traktować jako świadczenia opłacane ze środków pieniężnych ludności. W konsekwencji przychód uzyskany w wyniku tych świadczeń, nie jest przychodem limitowanym.
Polecamy: serwis VAT
Podstawa prawna: ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat