Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Do wykonywanych czynności powinien Pan stosować stawkę ryczałtu 5,5%, a nie 8,5%, jeśli świadczona przez Pana usługa polegająca na układaniu kostki brukowej jest usługą budowlaną.
REKLAMA
Przy spełnieniu określonych ustawowo warunków przychody z niektórych rodzajów działalności gospodarczej mogą być opodatkowywane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Do takich rodzajów działalności należą m.in. roboty (usługi) budowlane oraz działalność usługowa.
Ustawodawca wprowadził jednak zróżnicowanie stawek ryczałtu, które mają tu zastosowanie: roboty budowlane podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%, natomiast działalność usługowa – według stawki 8,5%. Aby zatem ocenić, która ze stawek ryczałtu będzie miała w tym przypadku zastosowanie, należy dokonać klasyfikacji wykonywanych przez Pana robót (usług) i zgodnie z tą klasyfikacją przyporządkować je do właściwej stawki.
W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pojęcie działalności usługowej zostało zdefiniowane. Zgodnie z tą definicją działalnością usługową jest więc pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przy czym stosowanie tej klasyfikacji do celów podatkowych zostało przedłużone do 31 grudnia 2010 r.
REKLAMA
Należy podkreślić, że przyporządkowanie stawki 8,5% do wykonywanych usług ma miejsce wtedy, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie tej usłudze innej stawki spośród wymienionych w ustawie, a równocześnie usługa ta nie została wyłączona z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Dlatego zanim do wykonywanych przez Pana usług zostanie zastosowana stawka 8,5% (według ww. zasady ogólnej), to trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie będzie miała do nich zastosowania stawka właściwa dla robót budowlanych, które zostały wymienione osobno w ustawie i opodatkowane odrębnie niższą, bo 5,5% stawką ryczałtu.
Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych. Dlatego zasadne jest powołanie się na definicję zawartą w art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z tą definicją przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) grupuje roboty budowlane w sekcji F w dziale 45. Dział ten obejmuje prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych.
W dziale tym mieszczą się również prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynieria lądową i wodną, a także montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.
Polecamy: serwis PIT
Polecamy: serwis VAT
Przychód z tytułu wykonywania usług wymienionych w tym dziale podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%. Nie ma przy tym znaczenia to, czy usługi wykonywane są przez Pana z materiałów własnych czy powierzonych.
Dlatego też jeśli Pana działalność w istocie polega na wykonywaniu usług budowlanych – to podlegają one opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 5,5%, a nie 8,5%.
Do układania kostki brukowej pasuje potencjalnie grupowanie 45.23.12 (symbol PKWiU 1997) - Roboty ogólnobudowlane związane z nawierzchnią przy budowie autostrad, dróg, ulic i innych tras dla pieszych i zmotoryzowanych. Być może jednak właściwym jest grupowanie 45.45.13 - Roboty wykończeniowe budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane.
Należy przy tym podkreślić, że to na Panu jako na podatniku spoczywa odpowiedzialność za dokonanie prawidłowej kwalifikacji poszczególnych przychodów jako pochodzących ze świadczonych usług lub sprzedaży wyrobów własnej produkcji do określonego symbolu PKWiU.
Jeśli jednak miałby Pan trudności z dokonaniem takiej klasyfikacji, czy też wątpliwości co do jej prawidłowości, to może Pan zwrócić się o wskazanie takiego symbolu i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Jest to obecnie jedyny podmiot uprawniony do dokonywania klasyfikacji oraz wydawania opinii klasyfikacyjnych dotyczących wyrobów i usług.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat