REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaka stawka ryczałtu jest właściwa dla układania kostki brukowej

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Właściwa stawka ryczałtu dla układania kostki brukowej
Właściwa stawka ryczałtu dla układania kostki brukowej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, której przedmiotem są usługi remontowo-budowlane wykonuję głównie czynności polegające na układaniu kostki brukowej, które wg PKD są sklasyfikowane jako 43.99 Z Pozostałe roboty budowlane, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Usługę tą wykonuję zarówno z materiału powierzonego, jak i z materiałów własnych, zakupionych u producenta. Kostkę układam głównie dla firm i sporadycznie dla osób prywatnych. Usługa przeze mnie wykonywana polega nie tylko na wyłożeniu kostką parkingów, placów, chodników czy też wjazdów, ale też na wykonaniu wszystkich prac związanych z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki). Dotychczas rozliczałem się ryczałtem z zastosowaniem 8,5% stawki podatku. Mam jednak wątpliwości, czy moje postępowanie było prawidłowe. Czy nie powinienem stosować stawki 5,5% właściwej dla robót budowlanych?

Tak. Do wykonywanych czynności powinien Pan stosować stawkę ryczałtu 5,5%, a nie 8,5%, jeśli świadczona przez Pana usługa polegająca na układaniu kostki brukowej jest usługą budowlaną.

REKLAMA

Autopromocja

Przy spełnieniu określonych ustawowo warunków przychody z niektórych rodzajów działalności gospodarczej mogą być opodatkowywane w formie ryczałtu ewidencjonowanego. Do takich rodzajów działalności należą m.in. roboty (usługi) budowlane oraz działalność usługowa.

Ustawodawca wprowadził jednak zróżnicowanie stawek ryczałtu, które mają tu zastosowanie: roboty budowlane podlegają opodatkowaniu ryczałtem według stawki 5,5%, natomiast działalność usługowa – według stawki 8,5%. Aby zatem ocenić, która ze stawek ryczałtu będzie miała w tym przypadku zastosowanie, należy dokonać klasyfikacji wykonywanych przez Pana robót (usług) i zgodnie z tą klasyfikacją przyporządkować je do właściwej stawki.

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne pojęcie działalności usługowej zostało zdefiniowane. Zgodnie z tą definicją działalnością usługową jest więc pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Przy czym stosowanie tej klasyfikacji do celów podatkowych zostało przedłużone do 31 grudnia 2010 r.

REKLAMA

Należy podkreślić, że przyporządkowanie stawki 8,5% do wykonywanych usług ma miejsce wtedy, gdy nie jest możliwe przyporządkowanie tej usłudze innej stawki spośród wymienionych w ustawie, a równocześnie usługa ta nie została wyłączona z opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Dlatego zanim do wykonywanych przez Pana usług zostanie zastosowana stawka 8,5% (według ww. zasady ogólnej), to trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić, czy nie będzie miała do nich zastosowania stawka właściwa dla robót budowlanych, które zostały wymienione osobno w ustawie i opodatkowane odrębnie niższą, bo 5,5% stawką ryczałtu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia robót budowlanych. Dlatego zasadne jest powołanie się na definicję zawartą w art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Zgodnie z tą definicją przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) grupuje roboty budowlane w sekcji F w dziale 45. Dział ten obejmuje prace polegające na wznoszeniu nowych budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, począwszy od przygotowania terenu przez zróżnicowany zakres robót ziemnych, fundamentowych (stan zerowy), wykonanie elementów nośnych, przegród budowlanych, układanie i pokrywanie dachów (stan surowy) do robót montażowych, instalacyjnych i wykończeniowych.

W dziale tym mieszczą się również prace związane z przebudową, rozbudową, nadbudową, modernizacją, rozbiórką, odbudową, remontem i konserwacją już istniejących budynków mieszkalnych i niemieszkalnych oraz budowli, prace związane z inżynieria lądową i wodną, a także montaż i wznoszenie budynków i budowli z prefabrykatów, montaż i wznoszenie konstrukcji stalowych.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Przychód z tytułu wykonywania usług wymienionych w tym dziale podlega opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%. Nie ma przy tym znaczenia to, czy usługi wykonywane są przez Pana z materiałów własnych czy powierzonych.

Dlatego też jeśli Pana działalność w istocie polega na wykonywaniu usług budowlanych – to podlegają one opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym według stawki 5,5%, a nie 8,5%.

Do układania kostki brukowej pasuje potencjalnie grupowanie 45.23.12 (symbol PKWiU 1997) - Roboty ogólnobudowlane związane z nawierzchnią przy budowie autostrad, dróg, ulic i innych tras dla pieszych i zmotoryzowanych. Być może jednak właściwym jest grupowanie 45.45.13 - Roboty wykończeniowe budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane.

Należy przy tym podkreślić, że to na Panu jako na podatniku spoczywa odpowiedzialność za dokonanie prawidłowej kwalifikacji poszczególnych przychodów jako pochodzących ze świadczonych usług lub sprzedaży wyrobów własnej produkcji do określonego symbolu PKWiU.

Jeśli jednak miałby Pan trudności z dokonaniem takiej klasyfikacji, czy też wątpliwości co do jej prawidłowości, to może Pan zwrócić się o wskazanie takiego symbolu i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Jest to obecnie jedyny podmiot uprawniony do dokonywania klasyfikacji oraz wydawania opinii klasyfikacyjnych dotyczących wyrobów i usług.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

REKLAMA