Jaką stawkę ryczałtu zastosować do przychodów z tytułu usług biurowych
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy m.in. przychodów osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
REKLAMA
Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o PIT - ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:
- wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
- polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
- polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Jednak u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy o ryczałcie. Jak wynika z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e) tej ustawy opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy.
Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług a nie symbolu PKD zamieszczonego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczane do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług.
REKLAMA
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie:
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
- wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
W przypadku trudności w ustaleniu symbolu PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi. Powyższe wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z którym zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane, według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.
Zgodnie z art. 12. ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5 % przychodów z działalności usługowej.
Dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu od przychodów z prowadzonej przez wnioskodawcę działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Nieistotna w tym zakresie jest treść posiadanego przez wnioskodawcę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej określonego wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Jeżeli wykonywane przez wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności ze względu na ich klasyfikację wg PKWiU nie są wymienione w wykazie usług których świadczenie nie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (stanowiącym załącznik nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne), to przychód uzyskany w związku z ich wykonaniem może podlega opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Usługi kompleksowej obsługi biurowej mają następujące symbole PKWiU:
PKWiU 1997 - 74.83.15 Usługi obsługi biurowej pozostałe
PKWiU 2004 - 74.85.15 Usługi związane z pracami sekretarskimi pozostałe
Aby właściwie ocenić przedmiotową kwestię trzeba wziąć pod uwagę grupowanie statystyczne "Usługi obsługi biurowej pozostałe", gdyż jest szersze od właśnie tych „pozostałych” (czyli od /kody PKWiU 1997/: usług przyjmowania telefonów 74.83.11, usług powielania 74.83.12, usług tłumaczeń 74.83.13-14, usług) i lepiej oddaje istotę tych usług, które przecież nie ograniczają się tylko do odbierania telefonów i powielania.
Spośród podobnych usług stawką 17% ryczałtu opodatkowane są (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o ryczałcie) tylko usługi przyjmowania telefonów (PKWiU 74.83.11) i powielania (PKWiU 74.83.12). Ale należy to traktować w ten sposób, że stawką tą są opodatkowane tylko osoby świadczące wyłącznie te usługi.
Jeżeli ktoś prowadzi zwykłe (kompleksowe ze swej istoty) usługi sekretarskie (czy inaczej mówiąc usługi obsługi biurowej), to nie może być podciągany tylko pod usługi przyjmowania telefonów (PKWiU 74.83.11) i powielania (PKWiU 74.83.12) – a właśnie pod usługi obsługi biurowej pozostałe (74.83.15).
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) ustawy o ryczałcie stawkę 8,5% stosuje się do przychodów z działalności usługowej, chyba, że wyraźnie przewidziano w tej ustawie inną stawkę dla danej usługi. Jako, że nie przewidziano innej stawki ryczałtu dla kompleksowych usług obsługi biurowej, to stosować trzeba stawkę 8,5%.
Podstawa prawna: art. 6, art. 8, art. 12 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat