reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Działalność gospodarcza > Przekroczenie limitu obrotów przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku

Przekroczenie limitu obrotów przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku

Podatnicy, którzy rozpoczną, działalność w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej, płacą ryczałt bez względu na wysokość przychodów. Tak wyraźnie stanowi art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie.

Przepis ten nie zawiera żadnego odniesienia typu: ”z zastrzeżeniem art. 8 ust.6”, czyli nie odnosi się do przepisu zgodnie z którym podatnicy, których przychody przekroczą limit 150 000 euro - tracą prawo do ryczałtu.

Niestety organy podatkowe inaczej interpretują art. 6 ust. 4 pkt 2 i każą podatnikom, którzy rozpoczęli działalność opodatkowaną ryczałtem w trakcie roku i przekroczyli limit 150 tys. euro obrotów – aby rezygnowali z ryczałtu.

Tak np. wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2009 r. (nr IPPB1/415-1399/08-5/ES).

Fiskus powołuje się oczywiście na art. 8 ust. 6 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z tym przepisem podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
1. wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub
2. wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.

Tacy podatnicy są obowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.  Utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nastąpi od miesiąca następującego po miesiącu w którym przychód podatnika przekroczy kwotę 150.000 euro. W takich okolicznościach nastąpi zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego z ryczałtu na zasady ogólne.

Zdaniem fiskusa art. 6 ustawy o ryczałcie stanowi ogólne upoważnienie do stosowania ryczałtu dla osób prowadzących działalność gospodarczą. A dopiero kolejne przepisy ustawy regulują przedmiot tej działalności i stawki podatku tak, by można zastosować opodatkowanie ryczałtem.
Zaś art. 8, regulujący sytuacje, których wystąpienie spowoduje wyłączenie z tej formy opodatkowania, jest przepisem szczególnym i dlatego ma pierwszeństwo przed art. 6.

Według organów podatkowych z brzmienia art. 8 ust. 6 pkt 1 wynika, że utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje w każdym przypadku uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro niezależnie od tego czy podatnik rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym czy też ją kontynuuje.

Interpretacja fiskusa nie wydaje się być przekonywująca i uważam, że podatnicy nie stoją na przegranej pozycji w ewentualnym sporze z organami podatkowymi przed sądem administracyjnym. Brzmienie art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie jest moim zdaniem wystarczająco jasne i pozwala płacić ryczałt w danym roku bez względu na wysokość przychodów przedsiębiorców, którzy w tym roku zaczęli działalność.
Potwierdzeniem tej tezy jest wyrok WSA w Warszawie z 25 listopada 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1037/09), w którym Sąd stwierdził, że art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie ma pierwszeństwo przed art. 8 ust. 6 tejże ustawy.

Podstawa prawna: art. 6 i art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bil

Kancelaria Bil specjalizuje się w obsłudze prawnej biznesu. Zajmuje się doradztwem prawnym na rzecz przedsiębiorców na wszystkich płaszczyznach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama