REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekroczenie limitu obrotów przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku

Przekroczenie limitu obrotów
Przekroczenie limitu obrotów
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy, którzy rozpoczną, działalność w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej, płacą ryczałt bez względu na wysokość przychodów. Tak wyraźnie stanowi art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie.

Przepis ten nie zawiera żadnego odniesienia typu: ”z zastrzeżeniem art. 8 ust.6”, czyli nie odnosi się do przepisu zgodnie z którym podatnicy, których przychody przekroczą limit 150 000 euro - tracą prawo do ryczałtu.

Autopromocja

Niestety organy podatkowe inaczej interpretują art. 6 ust. 4 pkt 2 i każą podatnikom, którzy rozpoczęli działalność opodatkowaną ryczałtem w trakcie roku i przekroczyli limit 150 tys. euro obrotów – aby rezygnowali z ryczałtu.

Tak np. wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2009 r. (nr IPPB1/415-1399/08-5/ES).

Fiskus powołuje się oczywiście na art. 8 ust. 6 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z tym przepisem podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
1. wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub
2. wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.

Tacy podatnicy są obowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach.  Utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nastąpi od miesiąca następującego po miesiącu w którym przychód podatnika przekroczy kwotę 150.000 euro. W takich okolicznościach nastąpi zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego z ryczałtu na zasady ogólne.

Zdaniem fiskusa art. 6 ustawy o ryczałcie stanowi ogólne upoważnienie do stosowania ryczałtu dla osób prowadzących działalność gospodarczą. A dopiero kolejne przepisy ustawy regulują przedmiot tej działalności i stawki podatku tak, by można zastosować opodatkowanie ryczałtem.
Zaś art. 8, regulujący sytuacje, których wystąpienie spowoduje wyłączenie z tej formy opodatkowania, jest przepisem szczególnym i dlatego ma pierwszeństwo przed art. 6.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według organów podatkowych z brzmienia art. 8 ust. 6 pkt 1 wynika, że utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje w każdym przypadku uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro niezależnie od tego czy podatnik rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym czy też ją kontynuuje.

Interpretacja fiskusa nie wydaje się być przekonywująca i uważam, że podatnicy nie stoją na przegranej pozycji w ewentualnym sporze z organami podatkowymi przed sądem administracyjnym. Brzmienie art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie jest moim zdaniem wystarczająco jasne i pozwala płacić ryczałt w danym roku bez względu na wysokość przychodów przedsiębiorców, którzy w tym roku zaczęli działalność.
Potwierdzeniem tej tezy jest wyrok WSA w Warszawie z 25 listopada 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1037/09), w którym Sąd stwierdził, że art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie ma pierwszeństwo przed art. 8 ust. 6 tejże ustawy.

Podstawa prawna: art. 6 i art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

    Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

    Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

    Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

    Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

    Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

    Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

    Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

    Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

    Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

    PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

    W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

    Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

    Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

    Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

    Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

    Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

    Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

    REKLAMA