Przekroczenie limitu obrotów przez przedsiębiorców rozpoczynających działalność w trakcie roku
REKLAMA
REKLAMA
Przepis ten nie zawiera żadnego odniesienia typu: ”z zastrzeżeniem art. 8 ust.6”, czyli nie odnosi się do przepisu zgodnie z którym podatnicy, których przychody przekroczą limit 150 000 euro - tracą prawo do ryczałtu.
REKLAMA
Niestety organy podatkowe inaczej interpretują art. 6 ust. 4 pkt 2 i każą podatnikom, którzy rozpoczęli działalność opodatkowaną ryczałtem w trakcie roku i przekroczyli limit 150 tys. euro obrotów – aby rezygnowali z ryczałtu.
Tak np. wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 10 marca 2009 r. (nr IPPB1/415-1399/08-5/ES).
Fiskus powołuje się oczywiście na art. 8 ust. 6 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Zgodnie z tym przepisem podatnicy tracą prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych od miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:
1. wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub
2. wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.
Tacy podatnicy są obowiązani zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach. Utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nastąpi od miesiąca następującego po miesiącu w którym przychód podatnika przekroczy kwotę 150.000 euro. W takich okolicznościach nastąpi zmiana formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego z ryczałtu na zasady ogólne.
Zdaniem fiskusa art. 6 ustawy o ryczałcie stanowi ogólne upoważnienie do stosowania ryczałtu dla osób prowadzących działalność gospodarczą. A dopiero kolejne przepisy ustawy regulują przedmiot tej działalności i stawki podatku tak, by można zastosować opodatkowanie ryczałtem.
Zaś art. 8, regulujący sytuacje, których wystąpienie spowoduje wyłączenie z tej formy opodatkowania, jest przepisem szczególnym i dlatego ma pierwszeństwo przed art. 6.
Według organów podatkowych z brzmienia art. 8 ust. 6 pkt 1 wynika, że utrata prawa do opodatkowania w formie ryczałtu następuje w każdym przypadku uzyskania przychodu w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro niezależnie od tego czy podatnik rozpocznie prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w danym roku podatkowym czy też ją kontynuuje.
Interpretacja fiskusa nie wydaje się być przekonywująca i uważam, że podatnicy nie stoją na przegranej pozycji w ewentualnym sporze z organami podatkowymi przed sądem administracyjnym. Brzmienie art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie jest moim zdaniem wystarczająco jasne i pozwala płacić ryczałt w danym roku bez względu na wysokość przychodów przedsiębiorców, którzy w tym roku zaczęli działalność.
Potwierdzeniem tej tezy jest wyrok WSA w Warszawie z 25 listopada 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1037/09), w którym Sąd stwierdził, że art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o ryczałcie ma pierwszeństwo przed art. 8 ust. 6 tejże ustawy.
Podstawa prawna: art. 6 i art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat