reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ryczałt > Stawki i rozliczenia > Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt

Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt

12 czerwca 2014 roku Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych wydał uchwałę dotyczącą wątpliwości związanych z noclegami kierowców w kabinach pojazdów. Zdaniem sądu za nocleg kierowcy w kabinie samochodu należy się wypłata ryczałtu.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter!

SN: Nocleg kierowcy w kabinie nie jest zapewnieniem bezpłatnego noclegu

Zdaniem Sądu Najwyższego (sygn. akt II PZP 1/14) „Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu w rozumieniu § 9 ust. 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 ze zm.)”.

Tym samym Sąd Najwyższy zakończył toczące się dyskusje oraz rozstrzygnął o istniejących do czasu wydania uchwały rozbieżnościach dotyczących obowiązku wypłaty ryczałtu kierowcom w przypadku zapewnienia im noclegu tylko w kabinie pojazdu.

Jaka stawka ryczałtu dla usług transportowych?

Polecamy: Raport 2014 – Podóże służbowe

Jak już wcześniej było wspomniane w artykule pt. „Sąd Najwyższy rozstrzygnie wątpliwości dotyczące noclegu kierowców w kabinie pojazdu”, zgodnie z przepisami prawa pracodawca ma obowiązek ponoszenia kosztów podróży służbowej, m.in. noclegu pracownika. W przypadku niezapewnienia bezpłatnego noclegu, pracownikowi przysługuje zwrot jego kosztów (który może nastąpić na podstawie rachunku) albo w przypadku gdy pracownik nie poniósł kosztów – wypłata ryczałtu.

Na mocy uchwały z dnia 12 czerwca 2014 roku aktualizuje się możliwość domagania się przez kierowców wypłaty ryczałtu za noclegi w kabinach pojazdów z tytułu niezapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu.
W konsekwencji uznania ww. roszczeń kierowców, jako wynikających ze stosunku pracy łączącego kierowcę z jego pracodawcą, termin przedawnienia roszczeń liczyć należy na zasadach ogólnych jak dla roszczeń z tytułu świadczonej pracy, wynosi on 3 lata.

Jak zaksięgować koszty noclegów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Jakub Gilgenast, Senior Associate, Deloitte Legal

Obszary prawa:

Prawo korporacyjne

Prawnicy:

Mariusz Śron

reklama

Czytaj także

Aktualizacja: 16.07.2014

Ekspert:

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Źródło:

Deloitte

Zdjęcia

Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt
Czy kierowcy za nocleg w kabinie samochodu należy się ryczałt

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Beczkalska

aplikant radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama