Czy wydatki na basen można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT dochód można przed opodatkowaniem pomniejszyć o kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.
REKLAMA
Ulga rehabilitacyjna w PIT 2014 / 2015
Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ustawy o PIT, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego artykułu.
Wydatkami uprawniającymi do odliczenia są:
- wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego,
- za pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej,
- zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz
- odpłatność za zabiegi rehabilitacyjne (art. 26 ust. 7a pkt 6 ustawy o PIT).
Przepisy ustawy o PIT nie zawierają definicji pojęcia „zabieg”, „rehabilitacja” oraz „rehabilitacja lecznicza”. Trzeba zatem sięgnąć do definicji encyklopedycznych i słownikowych.
Zgodnie z definicją tych pojęć zawartą w „Słowniku wyrazów obcych” (PWN, Warszawa 1991r.) oraz „Encyklopedii” PWN:
- zabieg stanowi interwencję mającą na celu wywołanie określonego skutku, zwykle będącą środkiem zaradczym przeciwdziałającym czemuś (np. skutkom choroby);
- rehabilitacja jest to przywrócenie choremu sprawności fizycznej i psychicznej poprzez stosowanie odpowiednich zabiegów leczniczych;
- rehabilitacja lecznicza zaś to połączenie leczenia z postępowaniem usprawniającym, które obejmuje zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapię i kinezyterapię.
Znaczenie mogą mieć również zabiegi chirurgiczne zmierzające do przywrócenia organicznych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównanie ich w takim stopniu, aby poszkodowanemu przywrócić jego społecznie przydatną sprawność. Zatem w ramach ww. ulgi podatkowej mieszczą się z pewnością wydatki na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza poniesione przez osobę niepełnosprawną.
Zdaniem organów podatkowych niepełnosprawny nie odliczy wydatków na ogólnodostępny basen, bo:
- samo pływanie nie jest zabiegiem rehabilitacyjnym,
- ogólnodostępne baseny bez kadry medycznej i rehabilitacyjnej nie są zakładami rehabilitacyjnymi
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Źródło: interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 26 maja 2010 r. (nr ITPB2/415-239/10/MM).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat