Czy można odliczyć ulgę prorodzinną na swojego brata?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
REKLAMA
Tak. Ulga przysługuje opiekunowi prawnemu utrzymującemu osoby, bez względu na wiek, które otrzymywały rentę socjalną, w związku z wykonywaniem przez tych opiekunów ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego.
Wynika to z art. 27f ust. 6 ustawy o PIT, który to przepis wskazuje, że przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio do podatników utrzymujących pełnoletnie dzieci, o których mowa w art. 6 ust. 4 pkt 2 i 3 ustawy o PIT, w związku z wykonywaniem przez tych podatników ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej.
W związku z tym podatnik ma prawo do ulgi.
Tak uznał również Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 29 kwietnia 2010 r. (nr IBPBII/1/415-110/10/ASz).
Warto wiedzieć, że samo bycie opiekunem prawnym niepełnosprawnej osoby pełnoletniej nie uprawnia do skorzystania z ulgi z tytułu wychowania dzieci. Potrzebne jest jeszcze wykazanie obowiązku alimentacyjnego.
Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat