reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Kiedy rodzic przedsiębiorczego dziecka nie odliczy ulgi prorodzinnej?

Kiedy rodzic przedsiębiorczego dziecka nie odliczy ulgi prorodzinnej?


Czy ma prawo do ulgi prorodzinnej podatnik, gdy jego dziecko spełnia warunki wymienione w art. 6 ust. 4 ustawy, a więc uczy się i nie ukończyło 25 lat, ale uzyskuje dochody:
- z najmu opodatkowane ryczałtem,
- z działalności gospodarczej opodatkowane zgodnie z art. 30c ustawy o PIT lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Przepis art. 27 f ust. 7 ustawy o PIT wprowadza odesłanie do art. 6 ust. 8 i 9 tejże ustawy.

Oznacza to, że z ulgi prorodzinnej nie skorzysta podatnik, który wykonuje władzę rodzicielską, jest opiekunem prawnym lub pełni funkcję rodziny zastępczej w stosunku do dziecka co do którego mają zastosowanie:

- przepisy art. 30 c
- przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, z wyjątkiem najmu prywatnego
- przepisy ustawy z dnia 24 sierpnia 2006 r. o podatku tonażowym

Zatem prowadzenie przez dziecko działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym lub zryczałtowanym podatkiem od osób fizycznych wyklucza możliwość skorzystania z ulgi.

W sytuacji gdy dziecko uzyskuje dochody z najmu opodatkowane podatkiem zryczałtowanym rodzice mają prawo do odliczenia.

Polecamy: Podatki 2011

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Do ulgi też będzie miał prawo rodzic, którego dziecko uzyska dochody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym o którym mowa w art. 30, art. 30a i 30e ustawy.

W sytuacji natomiast, gdy, pełnoletnie, uczące się dziecko uzyskało dochody ze stosunku pracy z zagranicy, to rodzic także będzie miał prawo do ulgi, o ile dochody te nie przekroczyły kwoty 3.089 zł.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Klimkiewicz-Deplano

Partner Zarządzający Advicero Nexia, Doradca Podatkowy nr wpisu 09935

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama