Czy diety wypłacane członkom zarządu wspólnoty mieszkaniowej są opodatkowane PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiedź KIP:
REKLAMA
Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku są diety oraz kwoty stanowiące zwrot kosztów, otrzymywane przez osoby wykonujące czynności związane z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich – do wysokości 2.280,- zł miesięcznie.
O pełnieniu obowiązku obywatelskiego możemy mówić wtedy, gdy dana osoba uczestniczy w zawiadywaniu sprawami państwowymi jako obywatel.
Z pełnieniem obowiązków społecznych mamy zaś do czynienia wówczas, gdy dana osoba uczestniczy w pracy instytucji (w szczególności instytucji samorządu terytorialnego lub zawodowego) jako reprezentant pewnej społeczności, biorąc udział w rozwiązywaniu problemów tej społeczności w jej interesie, przy czym tego rodzaju funkcje należy odróżnić od usług świadczonych w celach zarobkowych (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 25.11.1997r. sygn. akt U 6/97).
Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka zarządu wspólnoty mieszkaniowej, choćby nazwane było „dietą” nie może więc być utożsamiane z dietami z tytułu pełnienia obowiązków społecznych lub obywatelskich.
Polecamy: Podatki 2011
Polecamy: Postępowanie podatkowe
Zatem, gdy członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej został powołany na podstawie art. 20 ustawy z dnia 24.06.1994r. o własności lokali (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz 903 z późn. zm.), to jego wynagrodzenie należy zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 20 ustawy o PIT.
Wspólnota mieszkaniowa nie ma obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy od wypłaconych wynagrodzeń.
Jednakże po zakończeniu roku podatkowego, zgodnie z art. 42a ustawy o PIT ma obowiązek sporządzić i przekazać w terminie do końca lutego następnego roku podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, informację PIT-8C.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat