| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czy można je odliczyć?

Składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne – czy można je odliczyć?

Składki na publiczne ubezpieczenie zdrowotne można odliczyć od podatku. Nie ma znaczenia, czy składki takie są opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie.

Pytanie podatnika:

Czy zapłacone składki na dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne podlegają odliczeniu od podatku?

Podstawa wymiaru i wysokość miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne

Odpowiedź KIP:

Ustawodawca w art. 27b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uzależnia możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od tego czy są to składki opłacone obowiązkowo czy też dobrowolnie.

Ważne, aby były to składki wymienione w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i opłacone zgodnie z tymi przepisami.

Jednocześnie należy pamiętać, że odliczeniu od podatku podlegają składki faktycznie zapłacone w roku podatkowym w wysokości nieprzekraczającej 7,75% podstawy wymiaru składki.

Ponadto wysokość zapłaconej składki musi być udokumentowana.

W przypadku składek krajowych, odliczeniu nie podlegają składki których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód): zwolniony od podatku na podstawie przepisów ustawy lub dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak długo trwa umowa i ubezpieczenie zdrowotne?

Ubezpieczenie zdrowotne studentów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Sikora

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK