Ulga z tytułu nabycia nowych technologii
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy można skorzystać z ulgi
REKLAMA
Przepisy wprowadzają kilka warunków, które trzeba spełnić.
Trzeba przede wszystkim móc wykazać, że przeprowadzona inwestycja to „nowa technologia”. Samo nabycie technologii, która znacząco unowocześni Twoją firmę nie wystarczy. Musi to być rozwiązanie technologiczne, które nie jest stosowane na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat. Ten fakt musi potwierdzić opinia niezależnej jednostki naukowej wg ustawy z 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2004r., Nr 238, poz. 2390, z późn., zm.).
Polecamy: serwis PIT
Od 1 stycznia 2011 r. potwierdzeniem tym jest opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615). Zmianę wprowadziła ustawa z dnia 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2010 r. Nr 226 poz. 1478).
Przepis art. 5 tej ustawy stanowi, że do odliczeń z tytułu ulgi na nowe technologie dokonywanych przed dniem 1 października 2010 r. i po dniu 30 września 2010 r. mają zastosowanie zarówno opinie wydane przez jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 8 października 2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. z 2008 r. Nr 169, poz. 1049), jak i opinie wydane przez jednostki naukowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615).
Nowe technologie muszą mieć postać wartości niematerialnych i prawnych (np. wyniki badań i prac rozwojowych), które umożliwią wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług. Ważne są też sposoby ich nabycia (w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw).
Kwota odliczeń nie może przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z działalności gospodarczej w tym roku. Prawo do odliczeń nie przysługuje też, jeżeli w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.
REKLAMA
Podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Płatność może być ewentualnie dokonana w roku następnym. Oczywiście nie może ona zostać zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Możesz uwzględnić przedpłaty (zadatki) na poczet wydatków w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadziłeś „nową technologię” do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Do którego roku zaliczysz takie wydatki? Uznaje się je za poniesione w roku wprowadzenia „nowej technologii” do tej ewidencji.
Kolejne częste pytanie dotyczy tego, w którym roku dokonuje się odliczenia. Zasadą jest, że powinien to być rok podatkowy, w którym poniosłeś wydatki. To oczywiście może nie wystarczyć do dokonania odliczenia. Podatnik – zwłaszcza gdy firma dużo inwestuje – może ponieść w tym roku stratę.
Odliczenia można dokonać także w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe. Termin ten oblicza się od końca roku, w którym „nową technologię” wprowadziłeś do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
Jakie korzyści płyną z tej ulgi
Najważniejszą korzyścią jest możliwość obniżenia swojego dochodu przed opodatkowaniem o połowę poniesionych wydatków na nabycie nowych technologii. Dodatkowo, wydatki na nabycie nowych technologii mogą pomniejszyć przychody - bowiem można je uznać za koszty uzyskania przychodu.
Pan Andrzej Nowak - przedsiębiorca - nabył w czerwcu 2010 r. za 1 mln zł patent, który opinią niezależnej jednostki naukowej został potwierdzony jako "nowa technologia".
Jeżeli tylko Pan Nowak z osiągnął w 2010 roku dochód co najmniej 500 tys. zł - będzie mógł skorzystać z ulgi . Jednocześnie będzie mógł zaliczyć do kosztów podatkowych dokonane odpisy amortyzacyjne od tego patentu.
Kiedy traci się prawo do ulgi
Przy tak korzystnym sposobie odliczeń, muszą istnieć warunki, których niedotrzymanie sprawi, że stracisz prawo do nich. Tak się stanie, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadziłeś nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:
1) udzieliłeś w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowej technologii; nie dotyczy to przeniesienia prawa w wyniku przekształcenia formy prawnej oraz łączenia lub podziału dotychczasowych przedsiębiorców - dokonywanych na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych, albo
2) zostanie ogłoszona upadłość Twojej firmy obejmująca likwidację majątku, lub zostanie ona postawiona w stan likwidacji, albo
3) otrzymasz zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie.
Polecamy: VAT 2011
Polecamy: Podatki 2011
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat