Czy zwolnienie poręczyciela z długu podlega opodatkowaniu PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Czasami udaje się porozumieć z bankiem i po spłacie części zadłużenia naszego byłego już znajomego czy przyjaciela, bank „daruje” nam pozostałą cześć długu i podpisuje z nami umowę zwolnienia z długu.
REKLAMA
W takim przypadku banki bardzo często wręczają uszczęśliwionemu takim faktem poręczycielowi wypełniony PIT-8C, co wywołuje głęboką konsternację tego poręczyciela, gdyż z dokumentu tego wynika, że ta część długu, ze spłaty której został on zwolniony, jest jego … przychodem, a więc musi jeszcze od niej zapłacić PIT.
Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika
Jeden z takich „uszczęśliwionych” poręczycieli zwrócił się szybko do Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, gdyż uważał, że to, czego nigdy nie miał i nie musi tego oddawać, nie może stanowić jego przychodu, a więc i nie może podlegać opodatkowaniu PIT-em.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, wydając w imieniu Ministra Finansów w dniu 31 stycznia 2011 r. indywidualną interpretację prawa podatkowego numer IPPB1/415-1074/10-3/EC przychylił się do stanowiska tego poręczyciela i wskazał na brak podstaw do płacenia Pit z tego powodu.
Jako uzasadnienie podano, skądinąd logicznie, że skoro kredyt brała inna osoba, niż poręczyciel i nie miał on żadnych przychodów z tytułu tego kredytu, to zwolnienie go (jako dłużnika) z części długu (spłaty kredytu) nie przysparza mu realnie żadnych korzyści majątkowych. Stąd zwolnienie to nie może być to uznane za jakąkolwiek formę przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym brak jest podstaw do opodatkowania PIT-em tych „wirtualnych” pieniążków.
Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy
Tak więc pamiętać należy, że niezależnie od tego, czy bank wystawi i przekaże nam druk PIT-8C, czy też nie, to zawsze kwota której nie musimy oddawać temu bankowi jako poręczyciel czyjegoś kredytu, nie jest naszym przychodem i nie podlega opodatkowaniu PIT.
Jeżeli jednak bank będzie „uparty” i wypełni taki PIT-8C, to nie przepisujmy z niego żadnych kwot do naszego zeznania rocznego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat