| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Czy zwolnienie poręczyciela z długu podlega opodatkowaniu PIT?

Czy zwolnienie poręczyciela z długu podlega opodatkowaniu PIT?

Wiele osób, z bardzo różnych powodów, poręcza kredyty bankowe innym osobom i najczęściej nie mają żadnych kłopotów z tego powodu, gdyż kredyty te są spłacane. Nieliczni jednak mają problemy, gdyż kredytobiorca albo specjalnie, albo z powodów losowych nie kwapi się do spłacania zaciągniętego kredytu i wtedy do naszych drzwi (lub do naszego konta) puka bank i zmusza nas do spłaty czyjegoś długu.

Czasami udaje się porozumieć z bankiem i po spłacie części zadłużenia naszego byłego już znajomego czy przyjaciela, bank „daruje” nam pozostałą cześć długu i podpisuje z nami umowę zwolnienia z długu.

W takim przypadku banki bardzo często wręczają uszczęśliwionemu takim faktem poręczycielowi wypełniony PIT-8C, co wywołuje głęboką konsternację tego poręczyciela, gdyż z dokumentu tego wynika, że ta część długu, ze spłaty której został on zwolniony, jest jego … przychodem, a więc musi jeszcze od niej zapłacić PIT.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Jeden z takich „uszczęśliwionych” poręczycieli zwrócił się szybko do Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, gdyż uważał, że to, czego nigdy nie miał i nie musi tego oddawać, nie może stanowić jego przychodu, a więc i nie może podlegać opodatkowaniu PIT-em.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, wydając w imieniu Ministra Finansów w dniu 31 stycznia 2011 r. indywidualną interpretację prawa podatkowego numer IPPB1/415-1074/10-3/EC przychylił się do stanowiska tego poręczyciela i wskazał na brak podstaw do płacenia Pit z tego powodu.

Jako uzasadnienie podano, skądinąd logicznie, że skoro kredyt brała inna osoba, niż poręczyciel i nie miał on żadnych przychodów z tytułu tego kredytu, to zwolnienie go (jako dłużnika) z części długu (spłaty kredytu) nie przysparza mu realnie żadnych korzyści majątkowych. Stąd zwolnienie to nie może być to uznane za jakąkolwiek formę przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym brak jest podstaw do opodatkowania PIT-em tych „wirtualnych” pieniążków.

Polecamy: Jak wybrać formę opodatkowania firmy

Tak więc pamiętać należy, że niezależnie od tego, czy bank wystawi i przekaże nam druk PIT-8C, czy też nie, to zawsze kwota której nie musimy oddawać temu bankowi jako poręczyciel czyjegoś kredytu, nie jest naszym przychodem i nie podlega opodatkowaniu PIT.

Jeżeli jednak bank będzie „uparty” i wypełni taki PIT-8C, to nie przepisujmy z niego żadnych kwot do naszego zeznania rocznego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Gargas

Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »