Czy są opodatkowane PIT świadczenia pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji pracowników

REKLAMA
REKLAMA
Kodeks pracy różnicuje obydwie sytuacje nie tylko dla celów ich nazwania, ale jednoznacznie preferuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, co objawia się w katalogu świadczeń, jakie pracownik taki może od niego otrzymać.
REKLAMA
Jeżeli podnoszenie kwalifikacji odbywa się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą, to pracownik może otrzymać urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, natomiast przy podnoszeniu kwalifikacji wyłącznie z inicjatywy pracownika, może on liczyć jedynie na zwolnienie z całości lub części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia i na urlop bezpłatny.
Polecamy: Kiedy wydatki pracodawcy na podnoszenie kwalifikacji pracowników są zwolnione z PIT
Niezależnie jednak od powyższego, obydwaj oni mogą również liczyć na dodatkowe świadczenia od pracodawcy (jak się na nie zgodzi), a w szczególności na pokrycie kosztów opłat za kształcenie, przejazdy, podręczniki i zakwaterowanie, przy czym okazuje się, że fiskus również nie preferuje samowoli pracowników…
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z art. 1031 § 1 Kodeksu pracy, powyższe świadczenia dodatkowe zwolnione są z PIT wyłącznie w przypadku, gdy przyznane są na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, rozumianych jako zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Tak więc, jeżeli pracownik postanowi, wbrew woli swojego pracodawcy, podnieść swoje kwalifikacje (np. w celu przyszłej „ucieczki” do innej firmy) i jednocześnie uda mu się „wybłagać” jakieś świadczenie od tego pracodawcy (np. dofinansowanie do czesnego), to świadczenie takie będzie podlegało opodatkowaniu PIT na zasadach ogólnych, jak pozostałe świadczenia ze stosunku pracy.
Polecamy: Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników
Z drugiej zaś strony, wszelkie szkolenia organizowane przez pracodawcę, a w zasadzie świadczenia na rzecz pracowników w związku z takimi szkoleniami, są zwolnione z PIT, co potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej w imieniu Ministra Finansów indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr ILPB1/415-689/10-3/AMN z dnia 9 września 2010 r.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA