Od 2011 r. zmiany w zwolnieniach z PIT dla pracowników zakwaterowanych na koszt pracodawcy

REKLAMA
REKLAMA
Zasady obowiązujące do końca 2010 r.
REKLAMA
Przepis art. 21 ust. 1 pkt 19 updof stanowi do końca 2010 r., że zwolniona z opodatkowania jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w:
a) hotelach pracowniczych,
b) kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.
Zwolniona z opodatkowania jest wartość świadczenia dotyczącego zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych (bez limitu kwotowego) lub w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania (z miesięcznym limitem 500 zł).
Polecamy: serwis PIT
Zwolnienie można było zastosować wyłącznie do pracowników, którzy zamieszkują w innej miejscowości niż zakład pracy i nie korzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.
Zasady obowiązujące od 1 stycznia 2011 r.
Zwolniona z podatku PIT będzie od 2011 roku ogólnie wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. W projekcie nowelizacji ustawy zmianę uzasadniono następująco:
„ Z uwagi na obecne brzmienie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy pit, zarówno płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i organy podatkowe, mają problemy praktyczne z określeniem, czy do otrzymywanego przez pracownika świadczenia można zastosować przedmiotowe zwolnienie, czy też nie. Wątpliwość ta pojawia się ze względu na brak legalnej definicji pojęcia „kwatery prywatnej wynajmowanej na cele zbiorowego zakwaterowania”, stąd często dochodzi do sporów interpretacyjnych, dotyczących znaczenia tego terminu. Wprowadza to niepotrzebną niepewność w zakresie możliwości stosowania zwolnienia. Ograniczenie zwolnienia co do miejsca zakwaterowania nie wydaje się uzasadnione, nie zawsze bowiem istnieje możliwość zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych. Zmiana dotycząca art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy pit, proponuje zniesienie ograniczenia dotyczącego miejsca zakwaterowania”.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Ustawodawca nie zmienił limitu zwolnienia, a także wyłączenia stosowania zwolnienia do pracowników, którzy zamieszkują w innej miejscowości niż zakład pracy i nie korzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.
Jednak zwrócić trzeba uwagę, że nowelizacja jest niekorzystna dla pracowników zakwaterowanych w hotelach robotniczych – do końca 2010 r. ich zwolnienie nie było limitowane.
REKLAMA
REKLAMA