| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Od 2011 r. zmiany w zwolnieniach z PIT dla pracowników zakwaterowanych na koszt pracodawcy

Od 2011 r. zmiany w zwolnieniach z PIT dla pracowników zakwaterowanych na koszt pracodawcy


Ustawodawca uprościł zasady korzystania ze zwolnienia w podatku PIT przez pracowników, którym pracodawca zafundował pokrycie kosztów zakwaterowania w związku z wykonywaniem pracy poza miejscem zamieszkania pracownika. Jednocześnie ograniczył podatnikom zakwaterowanym w hotelach roboczych przywilej korzystania ze zwolnienia, które do końca 2010 r. nie miało ograniczenia kwotowego.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 19 updof stanowi do końca 2010 r., że zwolniona z opodatkowania jest wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników w:

a) hotelach pracowniczych,
b) kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł.

Zwolniona z opodatkowania jest wartość świadczenia dotyczącego zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych (bez limitu kwotowego) lub w kwaterach prywatnych wynajmowanych na cele zbiorowego zakwaterowania (z miesięcznym limitem 500 zł).

Polecamy: serwis PIT

Zwolnienie można było zastosować wyłącznie do pracowników, którzy zamieszkują w innej miejscowości niż zakład pracy i nie korzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Zwolniona z podatku PIT będzie od 2011 roku ogólnie wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł. W projekcie nowelizacji ustawy zmianę uzasadniono następująco:

„ Z uwagi na obecne brzmienie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy pit, zarówno płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, jak i organy podatkowe, mają problemy praktyczne z określeniem, czy do otrzymywanego przez pracownika świadczenia można zastosować przedmiotowe zwolnienie, czy też nie. Wątpliwość ta pojawia się ze względu na brak legalnej definicji pojęcia „kwatery prywatnej wynajmowanej na cele zbiorowego zakwaterowania”, stąd często dochodzi do sporów interpretacyjnych, dotyczących znaczenia tego terminu. Wprowadza to niepotrzebną niepewność w zakresie możliwości stosowania zwolnienia. Ograniczenie zwolnienia co do miejsca zakwaterowania nie wydaje się uzasadnione, nie zawsze bowiem istnieje możliwość zakwaterowania pracowników w hotelach pracowniczych. Zmiana dotycząca art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy pit, proponuje zniesienie ograniczenia dotyczącego miejsca zakwaterowania”.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Ustawodawca nie zmienił limitu zwolnienia, a także wyłączenia stosowania zwolnienia do pracowników, którzy zamieszkują w innej miejscowości niż zakład pracy i nie korzystają z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Jednak zwrócić trzeba uwagę, że nowelizacja jest niekorzystna dla pracowników zakwaterowanych w hotelach robotniczych – do końca 2010 r. ich zwolnienie nie było limitowane.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »