Czy kupony kulturalno – rekreacyjne, które można wymieniać na bilety, podlegają zwolnieniu z PIT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 2 grudnia 2010 r. (III SA/Wa 2661/10).
REKLAMA
Czy kupony stanowią znak towarowy czy świadczenie rzeczowe?
Sprawa dotyczyła spółki, która emituje kupony kulturalno – rekreacyjne. Są one następnie nabywane przez pracodawców, w celu przekazania pracownikom, jako świadczenia dodatkowe. Celem jest zapewnienie pracownikom możliwości korzystania z określonych usług kulturalnych i rekreacyjnych.
W związku z tym spółka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy wartość kuponów, sfinansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, podlega zwolnieniu z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT do kwoty 380 zł rocznie.
Zgodnie z powołanym przepisem, zwolnieniu z opodatkowania podlegają świadczenia rzeczowe, za które jednak nie mogą być uznane otrzymane przez pracownika bony, talony, i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Polecamy: serwis PIT
Spółka podkreśliła, że emituje ona kupony, które nie podlegają bezpośrednio wymianie na towary i usługi, lecz na bilety. Jest to znak legitymacyjny, który nie jest objęty wyłączeniem z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT
Kupony nie są wymieniane na towary lub usługi, stanowią zatem świadczenia rzeczowe
Organ nie zgodził się ze stanowiskiem spółki i stwierdził, że odnosząc się do użytego przez ustawodawcę pojęcia znaku, należy zauważyć, iż pojęcie to jest bardzo szerokie i dotyczy tak naprawdę każdego dowodu – bez względu na jego nazwę – który może być wymieniony na określony towar lub usługę. Tego rodzaju znakiem będzie, zdaniem organu, np. kupon emitowany przez spółkę.
Spółka wniosła skargę do WSA zarzucając błędną wykładnię art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy o PIT
Sąd uchylił interpretację. Wyjaśnił, że powołany przepis określa warunki zwolnienia i wyłącza z jego zakresu bony, talony i inne znaki. Kupon, w ocenie sądu, nie stanowi „innego znaku”, który został wymieniony jako podlegający podatkowi dochodowemu.
Najistotniejsze jest jednak to, że kupony emitowane przez spółkę nie podlegają bezpośredniej wymianie na dobra i usługi. Należy uznać, że otrzymywane przez pracowników kupony są rzeczowymi świadczeniami i spełniają warunki, o których mowa w przepisach ustawy. Podlegają tym samym zwolnieniu z PIT.
Źródło: www.taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat