| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > PIT > Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Dofinansowanie wycieczki zakładowej z zfśs jest zwolnione z PIT

Czy dofinansowanie lub sfinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych wycieczki, wczasów przez pracodawcę pracownikowi albo emerytowi lub renciście jest świadczeniem zwolnionym z opodatkowania?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), wolna od podatku dochodowego jest wartość otrzymywanych przez pracownika w związku z finansowaniem działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, rzeczowych świadczeń oraz otrzymanych przez niego w tym zakresie świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Ale tymi rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi – one nie są zwolnione z PIT.

Z kolei pkt 38 w art. 21 ust. 1 ww. ustawy o PIT stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia otrzymywane przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy, w tym od związków zawodowych, do wysokości nieprzekraczającej
w roku podatkowym kwoty 2 280 zł.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

Czy prezenty świąteczne wręczane pracownikom są ich przychodem?

Reasumując - sfinansowanie (dofinansowanie) z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zgodne z regulaminem świadczeń socjalnych, wypoczynku (np. wycieczki, wczasów):

- pracownika korzysta ze zwolnienia od podatku do wysokości nieprzekraczającej kwoty 380 zł (w ramach rocznego limitu),

- emeryta lub rencisty korzysta ze zwolnienia od podatku do wysokości nieprzekraczającej kwoty 2 280 zł (w ramach rocznego limitu).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »