reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Wyżywienie w delegacji przekraczające limit diety – kwestia zwolnienia z PIT

Wyżywienie w delegacji przekraczające limit diety – kwestia zwolnienia z PIT

Często zdarza się, że pracownik wykonuje zadania zlecone przez pracodawcę poza stałym miejscem prowadzenia działalności, co wiąże się z koniecznością wyjazdów: wielogodzinnych, całodobowych albo wielodobowych. Nierzadko taki system pracy wymusza rodzaj prowadzonej przez firmę działalności.

Przepisy ustawy kodeks pracy stanowią, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową

Pracodawca wysyłając pracownika w podróż służbową, powinien pokryć takie należności jak koszty przejazdu, diety, a także inne udokumentowane wydatki związane z delegacją. Dieta ma pokryć zwiększone koszty wyżywienia w czasie podróży.

Pracownik po odbyciu podróży służbowej powinien w rozliczeniu delegacji udokumentować wydatki poniesione w związku z odbywaną podróżą służbową i przedstawić np. fakturę za konsumpcję i na tej podstawie pracodawca zwróci poniesione wydatki.

Podatek dochodowy (PIT), co do zasady, zapłacimy od wszelkiego rodzaju dochodów, z wyjątkiem tych, które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym oraz od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Zobacz także: Które przychody są zwolnione z PIT

Zobacz także: Które stypendia są zwolnione z PIT

Zwrot pracownikowi właściwie udokumentowanych wydatków poniesionych na wyżywienie oraz inne koszty odbywanej podróży służbowej stanowi przychód ze stosunku pracy.

Od przychodu tego pracownik nie zapłaci jednak podatku, ponieważ diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika podlegają zwolnieniu podatkowemu do wysokości określonej w odrębnych przepisach.

W przypadku podróży krajowej kwestię tę reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama