Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 sierpnia 2010 r.(nr IBPBII/1/415-543/10/BD).
REKLAMA
Czy pokrywane przez spółkę koszty egzaminów są przychodem?
Spółka działająca w sektorze energetycznym zatrudnia pracowników, którzy zgodnie z prawem są zobowiązani do posiadania odpowiednich uprawnień stwierdzonych świadectwem klasyfikacyjnym.
W związku z powyższym, pracownicy są kierowani na szkolenie i egzamin do uprawnionych organizacji technicznych, posiadających komisje klasyfikacyjne. Następnie rozliczenie szkoleń i egzaminów następuje na podstawie faktur, w całości opłacanych przez spółkę.
W związku z powyższym, spółka zwróciła się o interpretację indywidualną, pytając, czy koszty egzaminów przez nią pokryte, powinna doliczyć pracownikom do przychodu ze stosunku pracy i odprowadzić zaliczkę na podatek z tego tytułu?
Zdaniem spółki, nie ma takiego obowiązku i przychód nie powstaje, ponieważ uzyskanie stosownych świadectw klasyfikacyjnych jest niezbędne do wykonywania pracy przez jej pracowników.
Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zaznaczył, że kluczowe znaczenie miała nowelizacja K.p. Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy.
Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r. jak i po 16 lipca tego roku jest zwolniony z podatku jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki określone w tym przepisie. W związku z powyższym stanowiska spółki, że koszty poniesione przez pracodawcę nie stanowią przychodu pracownika nie można było uznać za prawidłowe.
Zatem w tej sytuacji powstaje przychód po stronie pracownika, ale podlega on zwolnieniu z PIT.
Należy wziąć pod uwagę przepisy przejściowe
Powyższa interpretacja jest niewątpliwie korzystna dla podatników. Pomimo braku skoordynowania daty wejścia w życie nowych artykułów 1031 - 1036 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) - i jednocześnie utraty mocy przez art. 103 K.p. i wydane na jego podstawie rozporządzenie z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - z datą wejścia w życie znowelizowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, na etapie uchwalania ustawy udało się naprawić powstały w ten sposób błąd.
Polecamy: serwis Podatki osobiste
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
W art. 3 ustawy nowelizującej wprowadzono bowiem przepis przejściowy, na mocy którego do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów (tj. przed dniem 16 lipca 2010 r.) stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych obowiązujące przed dniem utraty mocy obowiązującej przez art. 103 K.p i wydanych na jego podstawie przepisów wykonawczych (tj. przed dniem 11 kwietnia 2010 r.).
W konsekwencji, dla pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 16 lipca 2010 r., nadal zwolniona z PIT jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z K.p i przepisami wykonawczymi obowiązującymi przed 11 kwietnia 2010 r. przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego, z wyjątkiem wynagrodzeń:
- otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz
- za czas zwolnień z części dnia pracy,
przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Ponieważ w omawianej sprawie koszty szkoleń i egzaminów kwalifikacyjnych służące uzyskaniu świadectwa kwalifikacyjnego przez pracowników pokrywane przez pracodawcę mieściły się co do zasady w zakresie przedmiotowym przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT (w starym jego brzmieniu), nie ulega wątpliwości, iż do powyższych świadczeń miało zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w tym przepisie.
Również po wejściu w życie znowelizowanego przepisu zwolnienie to zostaje w stosunku do tego rodzaju świadczeń zachowane, co potwierdził organ podatkowy w wydanej interpretacji.
Wybór przepisów:
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Art. 21 [brzmienie od 16 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego,
Art. 21 [brzmienie do 15 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Źródło: taxonline.pl
REKLAMA
REKLAMA