| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 sierpnia 2010 r.(nr IBPBII/1/415-543/10/BD).

Spółka działająca w sektorze energetycznym zatrudnia pracowników, którzy zgodnie z prawem są zobowiązani do posiadania odpowiednich uprawnień stwierdzonych świadectwem klasyfikacyjnym.

W związku z powyższym, pracownicy są kierowani na szkolenie i egzamin do uprawnionych organizacji technicznych, posiadających komisje klasyfikacyjne. Następnie rozliczenie szkoleń i egzaminów następuje na podstawie faktur, w całości opłacanych przez spółkę.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się o interpretację indywidualną, pytając, czy koszty egzaminów przez nią pokryte, powinna doliczyć pracownikom do przychodu ze stosunku pracy i odprowadzić zaliczkę na podatek z tego tytułu?

Zdaniem spółki, nie ma takiego obowiązku i przychód nie powstaje, ponieważ uzyskanie stosownych świadectw klasyfikacyjnych jest niezbędne do wykonywania pracy przez jej pracowników.

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zaznaczył, że kluczowe znaczenie miała nowelizacja K.p. Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy.

Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r. jak i po 16 lipca tego roku jest zwolniony z podatku jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki określone w tym przepisie. W związku z powyższym stanowiska spółki, że koszty poniesione przez pracodawcę nie stanowią przychodu pracownika nie można było uznać za prawidłowe.

Zatem w tej sytuacji powstaje przychód po stronie pracownika, ale podlega on zwolnieniu z PIT.

Powyższa interpretacja jest niewątpliwie korzystna dla podatników. Pomimo braku skoordynowania daty wejścia w życie nowych artykułów 1031 - 1036 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) - i jednocześnie utraty mocy przez art. 103 K.p. i wydane na jego podstawie rozporządzenie z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - z datą wejścia w życie znowelizowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, na etapie uchwalania ustawy udało się naprawić powstały w ten sposób błąd.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W art. 3 ustawy nowelizującej wprowadzono bowiem przepis przejściowy, na mocy którego do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów (tj. przed dniem 16 lipca 2010 r.) stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych obowiązujące przed dniem utraty mocy obowiązującej przez art. 103 K.p i wydanych na jego podstawie przepisów wykonawczych (tj. przed dniem 11 kwietnia 2010 r.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kajetan Kubicz

Adwokat i Senior Associate Kancelarii LTCA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »