REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Marcin Rogalski
Marcin Rogalski
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 sierpnia 2010 r.(nr IBPBII/1/415-543/10/BD).

REKLAMA

Autopromocja

Czy pokrywane przez spółkę koszty egzaminów są przychodem?

Spółka działająca w sektorze energetycznym zatrudnia pracowników, którzy zgodnie z prawem są zobowiązani do posiadania odpowiednich uprawnień stwierdzonych świadectwem klasyfikacyjnym.

W związku z powyższym, pracownicy są kierowani na szkolenie i egzamin do uprawnionych organizacji technicznych, posiadających komisje klasyfikacyjne. Następnie rozliczenie szkoleń i egzaminów następuje na podstawie faktur, w całości opłacanych przez spółkę.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się o interpretację indywidualną, pytając, czy koszty egzaminów przez nią pokryte, powinna doliczyć pracownikom do przychodu ze stosunku pracy i odprowadzić zaliczkę na podatek z tego tytułu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem spółki, nie ma takiego obowiązku i przychód nie powstaje, ponieważ uzyskanie stosownych świadectw klasyfikacyjnych jest niezbędne do wykonywania pracy przez jej pracowników.

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zaznaczył, że kluczowe znaczenie miała nowelizacja K.p. Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy.

Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r. jak i po 16 lipca tego roku jest zwolniony z podatku jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki określone w tym przepisie. W związku z powyższym stanowiska spółki, że koszty poniesione przez pracodawcę nie stanowią przychodu pracownika nie można było uznać za prawidłowe.

Zatem w tej sytuacji powstaje przychód po stronie pracownika, ale podlega on zwolnieniu z PIT.

Należy wziąć pod uwagę przepisy przejściowe

Powyższa interpretacja jest niewątpliwie korzystna dla podatników. Pomimo braku skoordynowania daty wejścia w życie nowych artykułów 1031 - 1036 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) - i jednocześnie utraty mocy przez art. 103 K.p. i wydane na jego podstawie rozporządzenie z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - z datą wejścia w życie znowelizowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, na etapie uchwalania ustawy udało się naprawić powstały w ten sposób błąd.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W art. 3 ustawy nowelizującej wprowadzono bowiem przepis przejściowy, na mocy którego do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów (tj. przed dniem 16 lipca 2010 r.) stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych obowiązujące przed dniem utraty mocy obowiązującej przez art. 103 K.p i wydanych na jego podstawie przepisów wykonawczych (tj. przed dniem 11 kwietnia 2010 r.).

W konsekwencji, dla pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 16 lipca 2010 r., nadal zwolniona z PIT jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z K.p i przepisami wykonawczymi obowiązującymi przed 11 kwietnia 2010 r. przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego, z wyjątkiem wynagrodzeń:
- otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz
- za czas zwolnień z części dnia pracy,
przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Ponieważ w omawianej sprawie koszty szkoleń i egzaminów kwalifikacyjnych służące uzyskaniu świadectwa kwalifikacyjnego przez pracowników pokrywane przez pracodawcę mieściły się co do zasady w zakresie przedmiotowym przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT (w starym jego brzmieniu), nie ulega wątpliwości, iż do powyższych świadczeń miało zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w tym przepisie. 

Również po wejściu w życie znowelizowanego przepisu zwolnienie to zostaje w stosunku do tego rodzaju świadczeń zachowane, co potwierdził organ podatkowy w wydanej interpretacji.

Wybór przepisów:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 21 [brzmienie od 16 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego,

Art. 21 [brzmienie do 15 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Źródło: taxonline.pl

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

REKLAMA

PKPiR 2026: lista 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

REKLAMA

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

Będą zmiany w L4, pracy na chorobowym i pensjach na zwolnieniach lekarskich. Przedsiębiorcy: Jesteśmy zwolennikami deregulacji i elastyczności, ale też jasnych zasad

Zasiłek chorobowy powinien być wypłacany pracownikowi już od pierwszego dnia absencji – Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie popiera projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, apelując jednocześnie o to, by ustawa w tej sprawie była przyjęta możliwie szybko. Przedsiębiorcy jednocześnie oczekują dalszego dialogu z Ministerstwem na temat np. „Zmian w L4”, które w opinii niektórych przedsiębiorców mogą budzić kontrowersje. – Jesteśmy zwolennikami tego, by pracownicy i pracodawcy mogli regulować swoje relacje w możliwie elastyczny sposób. Z jednej strony więc jesteśmy zwolennikami tego, by zwolnienie lekarskie nie blokowało w stu procentach możliwości wykonywania innych zobowiązań jeżeli to jest możliwe, ale z drugiej widzimy przestrzeń, gdzie zwolnienie lekarskie może być wykorzystywane do nadrabiania obowiązków w jednej pracy, przy jednoczesnym spowolnianiu działania w drugiej firmie – mówi Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie.

REKLAMA