REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wydatki pracodawcy na egzaminy kwalifikacyjne są przychodem dla pracowników

Marcin Rogalski
Marcin Rogalski
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy. Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT - w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r., jak i (na skutek uwzględnienia przepisów przejściowych do nowelizacji K.p.) po 16 lipca tego roku jest zwolniony z PIT jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki w nim określone.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 sierpnia 2010 r.(nr IBPBII/1/415-543/10/BD).

Autopromocja

Czy pokrywane przez spółkę koszty egzaminów są przychodem?

Spółka działająca w sektorze energetycznym zatrudnia pracowników, którzy zgodnie z prawem są zobowiązani do posiadania odpowiednich uprawnień stwierdzonych świadectwem klasyfikacyjnym.

W związku z powyższym, pracownicy są kierowani na szkolenie i egzamin do uprawnionych organizacji technicznych, posiadających komisje klasyfikacyjne. Następnie rozliczenie szkoleń i egzaminów następuje na podstawie faktur, w całości opłacanych przez spółkę.

W związku z powyższym, spółka zwróciła się o interpretację indywidualną, pytając, czy koszty egzaminów przez nią pokryte, powinna doliczyć pracownikom do przychodu ze stosunku pracy i odprowadzić zaliczkę na podatek z tego tytułu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem spółki, nie ma takiego obowiązku i przychód nie powstaje, ponieważ uzyskanie stosownych świadectw klasyfikacyjnych jest niezbędne do wykonywania pracy przez jej pracowników.

Organ uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Zaznaczył, że kluczowe znaczenie miała nowelizacja K.p. Koszty egzaminów kwalifikacyjnych pokryte przez pracodawcę stanowią generalnie przychody ze stosunku pracy pracowników, którym opłacono egzaminy.

Jednakże przychód ten na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT w brzmieniu obowiązującym do 16 lipca 2010 r. jak i po 16 lipca tego roku jest zwolniony z podatku jeżeli są spełnione wszystkie przesłanki określone w tym przepisie. W związku z powyższym stanowiska spółki, że koszty poniesione przez pracodawcę nie stanowią przychodu pracownika nie można było uznać za prawidłowe.

Zatem w tej sytuacji powstaje przychód po stronie pracownika, ale podlega on zwolnieniu z PIT.

Należy wziąć pod uwagę przepisy przejściowe

Powyższa interpretacja jest niewątpliwie korzystna dla podatników. Pomimo braku skoordynowania daty wejścia w życie nowych artykułów 1031 - 1036 Kodeksu pracy (dalej: K.p.) - i jednocześnie utraty mocy przez art. 103 K.p. i wydane na jego podstawie rozporządzenie z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych - z datą wejścia w życie znowelizowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT, na etapie uchwalania ustawy udało się naprawić powstały w ten sposób błąd.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W art. 3 ustawy nowelizującej wprowadzono bowiem przepis przejściowy, na mocy którego do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów (tj. przed dniem 16 lipca 2010 r.) stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych obowiązujące przed dniem utraty mocy obowiązującej przez art. 103 K.p i wydanych na jego podstawie przepisów wykonawczych (tj. przed dniem 11 kwietnia 2010 r.).

W konsekwencji, dla pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed 16 lipca 2010 r., nadal zwolniona z PIT jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z K.p i przepisami wykonawczymi obowiązującymi przed 11 kwietnia 2010 r. przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego, z wyjątkiem wynagrodzeń:
- otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz
- za czas zwolnień z części dnia pracy,
przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Autopromocja

Ponieważ w omawianej sprawie koszty szkoleń i egzaminów kwalifikacyjnych służące uzyskaniu świadectwa kwalifikacyjnego przez pracowników pokrywane przez pracodawcę mieściły się co do zasady w zakresie przedmiotowym przepisu art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT (w starym jego brzmieniu), nie ulega wątpliwości, iż do powyższych świadczeń miało zastosowanie zwolnienie podatkowe określone w tym przepisie. 

Również po wejściu w życie znowelizowanego przepisu zwolnienie to zostaje w stosunku do tego rodzaju świadczeń zachowane, co potwierdził organ podatkowy w wydanej interpretacji.

Wybór przepisów:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 21 [brzmienie od 16 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego,

Art. 21 [brzmienie do 15 lipca 2010 r.]
1. Wolne od podatku dochodowego są:
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

    Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

    MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

    Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

    VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

    Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

    Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

    W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

    Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

    Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

    Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

    Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

    Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

    Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

    Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

    Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

    Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

    Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

    MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

    W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

    REKLAMA