reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Czy odsetki od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników są opodatkowane PIT

Czy odsetki od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników są opodatkowane PIT

Wiele podmiotów gospodarczych, chcąc zachęcić wartościowych pracowników do przyjścia do nich do pracy lub do pozostania w niej, przygotowuje różne dodatkowe bonusy, mające być haczykiem dla osiągnięcia tego celu, co oczywiście będzie miało wymierne korzyści dla funkcjonowania tych podmiotów.

Jednym z takich pomysłów, jaki powstał w głowach członków zarządu pewnej spółki, jest utworzenie specjalnego funduszu, z którego będą wypłacane nieprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe dla pracowników tej spółki.

Środki na ten fundusz pochodzić będą z wypracowanego przez spółkę zysku i gromadzone będą na jej rachunku bankowym. Ponadto podkreślić należy, iż podmiot ten nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek.

Polecamy: Podatki 2011

Jak wynika z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPBII/1/415-693/10/MK, wydanej w dniu 15 listopada 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, pożyczka (w tym pożyczka z ww. funduszu) w myśl Kodeksu cywilnego jest świadczeniem podlegającym zwrotowi, a więc nie może sama w sobie stanowić przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ponieważ jednocześnie udzielenie pracownikowi takiej nieoprocentowanej pożyczki nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, to nie może również powstać w takiej sytuacji nieodpłatne świadczenie w formie nie naliczonych odsetek, a więc brak jest podstaw do objęcia ich podatkiem dochodowym.

Podkreślenia wymaga jednak to, że sytuacja taka zachodzi wyłącznie w sytuacji, kiedy zgodnie z przyjętym przez dany podmiot regulaminem udzielania pożyczek z ww. funduszu, każdy pracownik otrzymujący pożyczkę otrzymuje ją na takich samych zasadach jak inni, tj. wszyscy oni otrzymują pożyczki mieszkaniowe bez konieczności uiszczania za nie odpłatności w postaci odsetek.

Pamiętać zatem należy o równym traktowaniu wszystkich potencjalnych beneficjentów takiego funduszu (pracowników). Nie powinno się więc uzależniać wysokości odsetek np. od ilości przepracowanych lat w firmie.

Naliczanie odsetek tylko części pracowników lub naliczanie tych odsetek w różnych wysokościach oznaczać będzie, że tym „uprzywilejowanym” osobom dajemy nieodpłatne świadczenie w formie częściowo lub w całości nie naliczanych odsetek.

Takie nieodpłatne świadczenie niestety będzie podlegać opodatkowaniu i może nie być tak wielką zachętą dla pracowników.

Polecamy: serwis VAT

Podobną interpretację wydał 30 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-529/10-4/AK), który w podobnym do omawianego stanie faktycznym stwierdził m.in.:
(…) brak określenia przez ustawodawcę w Kodeksie cywilnym odpłatności, jako koniecznego elementu pożyczki nie jest jednoznaczne z uzyskaniem przez pożyczkobiorcę przychodu z tytułu nienaliczonych w pełnej wysokości odsetek od udzielonej mu niskooprocentowanej pożyczki. W przypadku, gdy strony w umowie zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek lub też ustaliły odsetki mniejsze aniżeli stosowane przez instytucje bankowe, a zasady takie są stosowane wobec wszystkich pracowników, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia.
W świetle powyższego brak jest podstaw do zakwalifikowania wartości odsetek od nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez zakład pracy (jeżeli zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek) pracownikowi jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli zasady udzielania takich pożyczek są stosowane wg jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników .

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sylwia Kozłowska

Dydaktyk medialny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama