Czy odsetki od nieoprocentowanych pożyczek dla pracowników są opodatkowane PIT

REKLAMA
REKLAMA
Jednym z takich pomysłów, jaki powstał w głowach członków zarządu pewnej spółki, jest utworzenie specjalnego funduszu, z którego będą wypłacane nieprocentowane pożyczki na cele mieszkaniowe dla pracowników tej spółki.
REKLAMA
Środki na ten fundusz pochodzić będą z wypracowanego przez spółkę zysku i gromadzone będą na jej rachunku bankowym. Ponadto podkreślić należy, iż podmiot ten nie prowadzi działalności w zakresie udzielania pożyczek.
Polecamy: Podatki 2011
Jak wynika z indywidualnej interpretacji prawa podatkowego nr IBPBII/1/415-693/10/MK, wydanej w dniu 15 listopada 2010 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, pożyczka (w tym pożyczka z ww. funduszu) w myśl Kodeksu cywilnego jest świadczeniem podlegającym zwrotowi, a więc nie może sama w sobie stanowić przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ponieważ jednocześnie udzielenie pracownikowi takiej nieoprocentowanej pożyczki nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, to nie może również powstać w takiej sytuacji nieodpłatne świadczenie w formie nie naliczonych odsetek, a więc brak jest podstaw do objęcia ich podatkiem dochodowym.
Podkreślenia wymaga jednak to, że sytuacja taka zachodzi wyłącznie w sytuacji, kiedy zgodnie z przyjętym przez dany podmiot regulaminem udzielania pożyczek z ww. funduszu, każdy pracownik otrzymujący pożyczkę otrzymuje ją na takich samych zasadach jak inni, tj. wszyscy oni otrzymują pożyczki mieszkaniowe bez konieczności uiszczania za nie odpłatności w postaci odsetek.
Pamiętać zatem należy o równym traktowaniu wszystkich potencjalnych beneficjentów takiego funduszu (pracowników). Nie powinno się więc uzależniać wysokości odsetek np. od ilości przepracowanych lat w firmie.
Naliczanie odsetek tylko części pracowników lub naliczanie tych odsetek w różnych wysokościach oznaczać będzie, że tym „uprzywilejowanym” osobom dajemy nieodpłatne świadczenie w formie częściowo lub w całości nie naliczanych odsetek.
Takie nieodpłatne świadczenie niestety będzie podlegać opodatkowaniu i może nie być tak wielką zachętą dla pracowników.
Polecamy: serwis VAT
Podobną interpretację wydał 30 sierpnia 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/415-529/10-4/AK), który w podobnym do omawianego stanie faktycznym stwierdził m.in.:
(…) brak określenia przez ustawodawcę w Kodeksie cywilnym odpłatności, jako koniecznego elementu pożyczki nie jest jednoznaczne z uzyskaniem przez pożyczkobiorcę przychodu z tytułu nienaliczonych w pełnej wysokości odsetek od udzielonej mu niskooprocentowanej pożyczki. W przypadku, gdy strony w umowie zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek lub też ustaliły odsetki mniejsze aniżeli stosowane przez instytucje bankowe, a zasady takie są stosowane wobec wszystkich pracowników, to fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia.
W świetle powyższego brak jest podstaw do zakwalifikowania wartości odsetek od nieoprocentowanej pożyczki udzielonej przez zakład pracy (jeżeli zakład pracy nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie udzielania pożyczek) pracownikowi jako przychodu ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli zasady udzielania takich pożyczek są stosowane wg jednolitych reguł wobec wszystkich pracowników .
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA