| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Ulgi > Podatek od spadków i darowizn > Czy jest podatek przy zniesieniu współwłasności

Czy jest podatek przy zniesieniu współwłasności

Nastąpiło nieodpłatne zniesienie współwłasności nieruchomości pomiędzy teściem a synową. Czy należy zapłacić podatek od spadków i darowizn w tym przypadku?

NIE

Co do zasady nieodpłatne zniesienie współwłasności rodzi obowiązek zapłaty podatku od spadków i darowizn na równi np. z darowizną.

Jednak nabycie własności nieruchomości (podobnie jak innych rzeczy lub praw majątkowych) w drodze nieodpłatnego zniesienia współwłasności przez osoby zaliczane do I grupy podatkowej jest zwolnione z podatku. Stanowi o tym wyraźnie art. 4 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Przypomnijmy, że do I grupy podatkowej w podatku od spadków i darowizn zalicza się:

- małżonka,

- zstępnych (dzieci, wnuki, …),

- wstępnych (rodzice, dziadkowie …),

- pasierba,

- zięcia,

- synową,

- rodzeństwo,

- ojczyma,

- macochę,

- teściów.

Za rodziców uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych).

Podstawa prawna:

- ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Paweł Huczko

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »