reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Fikcyjne koszty na celowniku fiskusa

Fikcyjne koszty na celowniku fiskusa

Zajmująca się obrotem nieruchomościami spółka cywilna zawyżyła koszty o 3 mln zł, zaliczając do nich wydatki, których nie poniosła. W efekcie kontroli zmniejszono o 3 mln stratę wykazaną przez spółkę oraz ustalono dochód w wysokości 2,6 mln zł. Dokonano również ustaleń w zakresie VAT w kwocie 1,5 mln zł. Spółka wniosła odwołanie od wydanej decyzji.

Troje powiązanych rodzinnie przedsiębiorców - matka, córka i syn - utworzyło spółkę cywilną, wnosząc do niej wkład pieniężny w łącznej kwocie 268 tys. zł. W pierwszym roku działalności firma nie uzyskała żadnych przychodów. Natomiast w księgach po stronie wydatków ujęła "wydatki" dotyczące zakupu mieszkań w kwocie ponad 3 mln zł. Pomimo tego, że spółka nie posiadała środków finansowych ani nie osiągnęła przychodów, "wydatki" te uznała - bezzasadnie - za koszty uzyskania przychodu.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W toku postępowania ustalono, że jeden ze wspólników wraz z bratem prowadził przez kilka lat budowę domu mieszkalnego, ponosząc na nią nakłady w kwocie 2,6 mln zł. Kiedy powstała spółka, nakłady te przekazali na rzecz firmy. Spółka powinna była wykazać tę kwotę jako przychód z przysporzenia majątkowego, jednak zaliczyła ją w ciężar kosztów.

W wyniku analizy zebranego materiału dowodowego zmniejszono kwotę kosztów uzyskania przychodów o 3 mln zł, a przekazane spółce nakłady na budowę uznano za przychód. W efekcie zmniejszono stratę spółki o 3 mln zł i ustalono dochód w kwocie przekraczającej 2,6 mln zł. Zmniejszono również kwotę VAT do przeniesienia o prawie 1,5 mln zł. Od wydanej w zakresie VAT decyzji spółka wniosła odwołanie.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama