| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Fikcyjne koszty na celowniku fiskusa

Fikcyjne koszty na celowniku fiskusa

Zajmująca się obrotem nieruchomościami spółka cywilna zawyżyła koszty o 3 mln zł, zaliczając do nich wydatki, których nie poniosła. W efekcie kontroli zmniejszono o 3 mln stratę wykazaną przez spółkę oraz ustalono dochód w wysokości 2,6 mln zł. Dokonano również ustaleń w zakresie VAT w kwocie 1,5 mln zł. Spółka wniosła odwołanie od wydanej decyzji.

Troje powiązanych rodzinnie przedsiębiorców - matka, córka i syn - utworzyło spółkę cywilną, wnosząc do niej wkład pieniężny w łącznej kwocie 268 tys. zł. W pierwszym roku działalności firma nie uzyskała żadnych przychodów. Natomiast w księgach po stronie wydatków ujęła "wydatki" dotyczące zakupu mieszkań w kwocie ponad 3 mln zł. Pomimo tego, że spółka nie posiadała środków finansowych ani nie osiągnęła przychodów, "wydatki" te uznała - bezzasadnie - za koszty uzyskania przychodu.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W toku postępowania ustalono, że jeden ze wspólników wraz z bratem prowadził przez kilka lat budowę domu mieszkalnego, ponosząc na nią nakłady w kwocie 2,6 mln zł. Kiedy powstała spółka, nakłady te przekazali na rzecz firmy. Spółka powinna była wykazać tę kwotę jako przychód z przysporzenia majątkowego, jednak zaliczyła ją w ciężar kosztów.

W wyniku analizy zebranego materiału dowodowego zmniejszono kwotę kosztów uzyskania przychodów o 3 mln zł, a przekazane spółce nakłady na budowę uznano za przychód. W efekcie zmniejszono stratę spółki o 3 mln zł i ustalono dochód w kwocie przekraczającej 2,6 mln zł. Zmniejszono również kwotę VAT do przeniesienia o prawie 1,5 mln zł. Od wydanej w zakresie VAT decyzji spółka wniosła odwołanie.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »