| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Przestępstwa karuzelowe polsko-austriacko-niemieckie

Przestępstwa karuzelowe polsko-austriacko-niemieckie

Pewna firma dokonująca wewnątrzwspólnotowych transakcji znalazła się w kręgu "podejrzanych" o dokonywanie oszustw podatkowych we współpracy z podmiotami z Austrii. Postępowanie potwierdziło jej uczestnictwo w oszustwie karuzelowym. Ustalono 2,6 tys. zł z tytułu VAT i zmniejszono o 21 tys. zł wykazaną stratę. Spółka nie odwołała się od wydanych decyzji.

Spółka została objęta postępowaniem kontrolnym, gdy otrzymano informację, że dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Transakcje te dotyczyły podmiotów z Austrii uwikłanych w oszustwa podatkowe, a zatem polska firma znalazła się wśród firm podejrzanych o współudział w oszustwie.

W toku kontroli ustalono, że uczestniczyła w łańcuchu "pozornych" transakcji mających na celu umożliwienie firmom austriackim osiągnięcie korzyści w VAT.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zajmowała się jedynie przyjmowaniem faktur zakupu od firm austriackich oraz wystawianiem faktur sprzedaży dla firm niemieckich, które nie dokumentowały żadnych transakcji. Przedmiot "nabyć" - telefony komórkowe, iPody, drukarki, procesory, karty pamięci itd. - nigdy nie został zadeklarowany przez podmioty z Niemiec, a poza tym niektóre z tych firm zostały wyrejestrowane z powodu podejrzenia dokonywania oszustw w VAT.

Ostatecznie ustalenia dotyczące udziału w oszustwie potwierdził prokurent kontrolowanej spółki.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zeznał, że "użyczył" austriackiej firmie jej nazwy, przekazał dane rejestracyjne oraz pieczątki firmowe i pozwolił na ich nielegalne wykorzystanie, za co został odpowiednio "wynagrodzony". Ustalenia wyniosły 2,6 tys. zł z tytułu VAT i 21 tys. zł w zakresie CIT (zmniejszenie straty). Spółka nie wniosła odwołań od wydanych decyzji.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »