reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Przestępstwa karuzelowe polsko-austriacko-niemieckie

Przestępstwa karuzelowe polsko-austriacko-niemieckie

Pewna firma dokonująca wewnątrzwspólnotowych transakcji znalazła się w kręgu "podejrzanych" o dokonywanie oszustw podatkowych we współpracy z podmiotami z Austrii. Postępowanie potwierdziło jej uczestnictwo w oszustwie karuzelowym. Ustalono 2,6 tys. zł z tytułu VAT i zmniejszono o 21 tys. zł wykazaną stratę. Spółka nie odwołała się od wydanych decyzji.

Spółka została objęta postępowaniem kontrolnym, gdy otrzymano informację, że dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Transakcje te dotyczyły podmiotów z Austrii uwikłanych w oszustwa podatkowe, a zatem polska firma znalazła się wśród firm podejrzanych o współudział w oszustwie.

W toku kontroli ustalono, że uczestniczyła w łańcuchu "pozornych" transakcji mających na celu umożliwienie firmom austriackim osiągnięcie korzyści w VAT.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Zajmowała się jedynie przyjmowaniem faktur zakupu od firm austriackich oraz wystawianiem faktur sprzedaży dla firm niemieckich, które nie dokumentowały żadnych transakcji. Przedmiot "nabyć" - telefony komórkowe, iPody, drukarki, procesory, karty pamięci itd. - nigdy nie został zadeklarowany przez podmioty z Niemiec, a poza tym niektóre z tych firm zostały wyrejestrowane z powodu podejrzenia dokonywania oszustw w VAT.

Ostatecznie ustalenia dotyczące udziału w oszustwie potwierdził prokurent kontrolowanej spółki.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

Zeznał, że "użyczył" austriackiej firmie jej nazwy, przekazał dane rejestracyjne oraz pieczątki firmowe i pozwolił na ich nielegalne wykorzystanie, za co został odpowiednio "wynagrodzony". Ustalenia wyniosły 2,6 tys. zł z tytułu VAT i 21 tys. zł w zakresie CIT (zmniejszenie straty). Spółka nie wniosła odwołań od wydanych decyzji.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Zielonej Górze

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama