Popełnienie przestępstwa skarbowego - środki probacyjne oraz nadzwyczajne złagodzenie kary
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Warunkowe umorzenie postępowania karnego
Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym warunkowe umorzenie postępowania karnego można zastosować do sprawcy przestępstwa skarbowego, chyba że przestępstwo to popełniono w warunkach uzasadniających zastosowanie nadzwyczajnego obostrzenia kary.
Warunkowe zawieszenie wykonania kary
Zasadniczo warunkowego zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy wobec którego stosuje się nadzwyczajne obostrzenie kary. Wyjątkowo jednak sąd może zastosować tę instytucję w przypadku uzasadnionym szczególnymi okolicznościami - wówczas okres próby wynosi od 3 do 5 lat, a dozór jest obowiązkowy.
Kary i środki karne w przypadku przestępstw skarbowych
Warunkowe zwolnienie z odbywania kary
Jeżeli sprawca skazany za umyślne przestępstwo skarbowe na karę pozbawienia wolności popełnił w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej roku tej kary umyślnie przestępstwo skarbowe tego samego rodzaju, sąd może go warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary.
Skazanego w warunkach nadzwyczajnego obostrzenia kary można warunkowo zwolnić po odbyciu trzech czwartych kary. Wówczas okres próby nie może być krótszy niż 3 lata.
Nadzwyczajne złagodzenie kary
Nadzwyczajne złagodzenie kary może przyjąć postać:
1) wymierzenia kary ograniczenia wolności, jeżeli przestępstwo skarbowe jest zagrożone karą pozbawienia wolności,
2) odstąpienia od wymierzenia kary i orzeczenia odpowiedniego środka karnego,
3) odstąpienia od wymierzenia środka karnego, chociażby jego orzeczenie było obowiązkowe.
W przypadku, gdy w związku z przestępstwem skarbowym nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej i przed wydaniem wyroku wymagalna należność została w całości uiszczona, nadzwyczajne złagodzenie kary może polegać na orzeczeniu tylko kary grzywny w wysokości nieprzekraczającej połowy górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za przypisane przestępstwo skarbowe. Nie stoi to na przeszkodzie orzeczeniu odpowiednich środków karnych, przewidzianych za to przestępstwo.
Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik
Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z inną osobą lub osobami w popełnieniu przestępstwa skarbowego, jeżeli ujawnił przed organem postępowania przygotowawczego wszystkie istotne informacje dotyczące tych osób oraz okoliczności jego popełnienia.
Powyższe okoliczności nie skutkują nadzwyczajnym złagodzeniem kary w przypadku, gdy:
1) wezwany do złożenia wyjaśnień lub zeznań, nie potwierdził w postępowaniu w sprawie o przestępstwo skarbowe ujawnionych przez siebie informacji;
2) kierował wykonaniem ujawnionego przestępstwa skarbowego;
3) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego przestępstwa skarbowego;
4) nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 10 września 1999 r.- Kodeks karny skarbowy (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2016 r., poz. 1228).
Zobacz: Sprawy karne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat