| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Kontrola skarbowa > Popełnienie przestępstwa skarbowego - środki probacyjne oraz nadzwyczajne złagodzenie kary

Popełnienie przestępstwa skarbowego - środki probacyjne oraz nadzwyczajne złagodzenie kary

Popełnienie przestępstwa skarbowego skutkuje orzeczeniem przez sąd kary lub środka karnego. Szczególnymi środkami są te związane z poddaniem sprawcy próbie, mianowicie: warunkowe umorzenie postępowania karnego, warunkowe zawieszenie wykonania kary oraz warunkowe zwolnienie. W określonych przypadkach sąd może również nadzwyczajnie złagodzić karę.

Warunkowe umorzenie postępowania karnego

Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym warunkowe umorzenie postępowania karnego można zastosować do sprawcy przestępstwa skarbowego, chyba że przestępstwo to popełniono w warunkach uzasadniających zastosowanie nadzwyczajnego obostrzenia kary.

Warunkowe zawieszenie wykonania kary

Zasadniczo warunkowego zawieszenia wykonania kary nie stosuje się do sprawcy wobec którego stosuje się nadzwyczajne obostrzenie kary. Wyjątkowo jednak sąd może zastosować tę instytucję w przypadku uzasadnionym szczególnymi okolicznościami - wówczas okres próby wynosi od 3 do 5 lat, a dozór jest obowiązkowy.

Kary i środki karne w przypadku przestępstw skarbowych

Warunkowe zwolnienie z odbywania kary

Jeżeli sprawca skazany za umyślne przestępstwo skarbowe na karę pozbawienia wolności popełnił w ciągu 5 lat po odbyciu co najmniej roku tej kary umyślnie przestępstwo skarbowe tego samego rodzaju, sąd może go warunkowo zwolnić po odbyciu dwóch trzecich kary.

Skazanego w warunkach nadzwyczajnego obostrzenia kary można warunkowo zwolnić po odbyciu trzech czwartych kary. Wówczas okres próby nie może być krótszy niż 3 lata.

Nadzwyczajne złagodzenie kary

Nadzwyczajne złagodzenie kary może przyjąć postać:

1) wymierzenia kary ograniczenia wolności, jeżeli przestępstwo skarbowe jest zagrożone karą pozbawienia wolności,

2) odstąpienia od wymierzenia kary i orzeczenia odpowiedniego środka karnego,

3) odstąpienia od wymierzenia środka karnego, chociażby jego orzeczenie było obowiązkowe.

W przypadku, gdy w związku z przestępstwem skarbowym nastąpiło uszczuplenie należności publicznoprawnej i przed wydaniem wyroku wymagalna należność została w całości uiszczona, nadzwyczajne złagodzenie kary może polegać na orzeczeniu tylko kary grzywny w wysokości nieprzekraczającej połowy górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za przypisane przestępstwo skarbowe. Nie stoi to na przeszkodzie orzeczeniu odpowiednich środków karnych, przewidzianych za to przestępstwo.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z inną osobą lub osobami w popełnieniu przestępstwa skarbowego, jeżeli ujawnił przed organem postępowania przygotowawczego wszystkie istotne informacje dotyczące tych osób oraz okoliczności jego popełnienia.

Powyższe okoliczności nie skutkują nadzwyczajnym złagodzeniem kary w przypadku, gdy:

1) wezwany do złożenia wyjaśnień lub zeznań, nie potwierdził w postępowaniu w sprawie o przestępstwo skarbowe ujawnionych przez siebie informacji;

2) kierował wykonaniem ujawnionego przestępstwa skarbowego;

3) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego przestępstwa skarbowego;

4) nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 10 września 1999 r.- Kodeks karny skarbowy (ostatnia zmiana: Dz.U. z 2016 r., poz. 1228).

Zobacz: Sprawy karne

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Pietrusiński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »