| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Najczęstsze problemy > Taksówkarze nie zawsze drukują paragony

Taksówkarze nie zawsze drukują paragony

W nocy z 14 na 15 maja 2010 roku pracownicy Wydziału Realizacyjnego Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku w towarzystwie policjantów z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Białymstoku oraz inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Białymstoku rozpoczęli akcję mającą na celu sprawdzenie czy taksówkarze wywiązują się z obowiązku rejestrowania za pomocą kas fiskalnych obrotów uzyskanych ze sprzedaży świadczonych usług.

Była to pierwsza tego typu akcja kontroli białostockich taksówkarzy. Jak się okazało nadal nie wszyscy kierowcy wydają pasażerom paragony za wykonaną usługę przewozową.

Z dziesięciu skontrolowanych taksówkarzy w 2 przypadkach, pomimo posiadania kasy rejestrującej, nie użyto jej i nie wydano paragonów fiskalnych. Kierowcy tłumaczyli się awarią kasy i brakiem papieru. 

Okazało się jednak, że kasa była sprawna, ale zamiast rolek z papierem była tylko …wata! Złapani na gorącym uczynku taksówkarze prawdopodobnie stosowali ten chwyt od dłuższego czasu tłumacząc się w ten sam sposób. Osoby te zostały ukarane mandatami w łącznej wysokości 4,6 tys. zł. Ponadto w dwóch przypadkach stwierdzono prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

Sprawne działania pracowników UKS mają na celu przerwanie działalności godzącej w interesy budżetu państwa i zasady uczciwej konkurencji. Kierowcy bez uprawnień, jak i ci, którzy nie „nabijają na kasę” wszystkich obrotów odbierają klientów legalnie działającym taksówkarzom. Przejazd taki może być tańszy od normalnej taksówki nawet o kilkadziesiąt procent. 

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Widząc potrzebę takich działań Urząd Kontroli Skarbowej w Białymstoku zamierza kontynuować tego typu akcje w przyszłości, aby uświadomić nieuczciwym kierowcom, że nie opłaci się zarabiać w ten sposób.

Polecamy: VAT 2010

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Kontroli Skarbowej w Białymstoku

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »