Dlaczego warto wziąć paragon
REKLAMA
REKLAMA
Paragon jest najpowszechniejszym dowodem zakupu. Ale często na zakupach nie zwracamy uwagi na to, czy sprzedawca wydaje nam dowód zakupu - mimo że najczęściej w takich miejscach jest zainstalowana kasa fiskalna i osoba sprzedająca jest zobowiązana do ewidencjonowania na niej swojej sprzedaży.
REKLAMA
Każda osoba kupująca towary lub usługi powinna otrzymać dokument potwierdzający dokonanie zakupu. Jeżeli sprzedawca posiada kasę fiskalną będzie to paragon, będący wydrukiem z kasy rejestrującej.
Paragon informuje między innymi o cenie, danych sprzedawcy, częściowej strukturze ceny towaru (z podaniem wysokości stawek podatku VAT dla poszczególnych grup towarowych).
Sprzedawca towaru lub usługi powinien wręczyć paragon klientowi bez jego dodatkowych starań.
Paragon z kasy fiskalnej powinniśmy otrzymać m.in. w taksówkach, salonach kosmetycznych, fryzjerskich, restauracjach, sklepach.
Posiadanie dowodu zakupu umożliwia dochodzenie swoich praw w przypadku, gdy towar lub wykonana usługa okaże się niezgodna z ofertą i zapewnieniami sprzedawcy.
Innym powodem, dla którego najczęściej bierzemy paragon jest kontrola własnych wydatków. Oprócz tego, że jesteśmy pewni, iż ostatecznie zapłacimy kwotę, która znajduje się na paragonie, możemy łatwo porównywać ceny z różnych sklepów i kalkulować swoje koszty.
Za granicą w niektórych krajach (np. Włochy) ustawodawcy, aby ograniczyć nadużycia wprowadzili prawny obowiązek zabierania paragonu. Za zostawienie paragonu w sklepie lub pozbycie się go w zbyt bliskiej odległości od sklepu (np. 100 metrów) groziła kara grzywny. Jednak to rozwiązanie już we Włoszech nie obowiązuje. Zamiast kija proponuje tam się (wzorem Chin) marchewkę w postaci loterii paragonowej z atrakcyjnymi nagrodami dla posiadaczy wylosowanych numerów paragonów.
Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach
Polecamy: serwis Ryczałt
W Polsce fiskus na razie nie myśli o wprowadzeniu takich zachęt dla wsparcia akcji brania paragonów.
Minister Finansów apeluje: Pamiętaj! Ty nic nie zyskujesz nie biorąc paragonu i ułatwiając tym samym sprzedawcy uniknięcie obowiązków podatkowych. Ponosisz za to całe ryzyko związane z transakcją. I to Ty zapłacisz za niego podatek niezbędny dla funkcjonowania Państwa.
Jeżeli klient nie chce paragonu, sprzedawca może nie "nabić" transakcji na kasę, czyli praktycznie nie rejestruje jej, a zatem - skoro nie ma transakcji nie ma też odprowadzanego podatku VAT.
Biorąc paragon:
• Zyskujesz pewność, że sprzedawca bierze odpowiedzialność za sprzedany Ci towar lub usługę.
• Zapewniasz sobie prawną możliwość skutecznego dochodzenia swoich praw w przypadku wad towaru lub jego niezgodności z przedstawiona Ci ofertą.
• Masz możliwość dokładnego sprawdzenia, czy transakcja została przeprowadzona zgodnie z Twoimi oczekiwaniami.
• Masz pewność, że zapłacony przez Ciebie w cenie towaru podatek zostanie odprowadzony do budżetu państwa, a nie stanie się nieuczciwym zyskiem sprzedawcy.
• Nie godzisz się na istnienie „szarej strefy” i realnie przyczyniasz się do zwiększenia możliwości finansowania ochrony zdrowia, szkolnictwa i innych celów publicznych.
• Jesteś pewien, że sprzedawca stosuje zasady uczciwej konkurencji w stosunku do innych przedsiębiorców.
Źródło: Ministerstwo Finansów, UKS Poznań, UKS Bydgoszcz
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat