Czy biuro rachunkowe może wystąpić o interpretację niezbędną do rozliczenia faktury klienta biura
REKLAMA
REKLAMA
Nie jest bowiem stroną, osobą zainteresowaną ani adresatem takiej interpretacji. Biura rachunkowe nie będzie miało także interesu prawnego we wniesieniu skargi do sądu administracyjnego na interpretację, która nie dotyczyła jego spraw, praw i obowiązków podatkowych.
REKLAMA
Wynika taki wniosek z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).
Polecamy: serwis Urząd skarbowy
Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT
Biuro rachunkowe pytając o sprawy związane z rozliczaniem klientów nie jest zainteresowanym w rozumieniu tego przepisu. Co najwyżej może złożyć wniosek ORD-IN jako pełnomocnik swojego klienta w jego imieniu.
NSA w postanowieniu z 14 października NSA (sygn. akt II FSK 923/09) stwierdził:
„Z wnioskiem o wydanie rozważanej interpretacji nie może natomiast wystąpić:
1) we własnym imieniu adwokat, radca prawny czy też doradca podatkowy, jeśli chcieliby uzyskać wykładnię dotyczącą pewnego teoretycznego stanu faktycznego,
2) osoba, która chciałaby tylko zaznajomić się z poglądem organu interpretacyjnego na możliwości stosowania oraz wykładnię określonego przepisu prawa podatkowego wyłącznie z przyczyn czysto poznawczych,
3) osoba, na której sytuację ekonomiczną, czy faktyczną mogłaby oddziaływać sytuacja podatnika. (B. Brzeziński, M. Kalinowski, A. Olesińska, M. Masternak, J. Orłowski: Ordynacja podatkowa, Komentarz, Wydawnictwo "Dom Organizatora" Toruń 2007 r., tom I, 78 – 79).”
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat