REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady uwierzytelniania dokumentów od 1 stycznia 2010 r.

Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe zasady uwierzytelniania dokumentów
Od 1 stycznia 2010 r. obowiązują nowe zasady uwierzytelniania dokumentów
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2010 r. zaczną obowiązywać nowe zasady poświadczania pełnomocnictw oraz uwierzytelniania dokumentów składanych w toku postępowań administracyjnych lub sądowych (administracyjnych i cywilnych). Zmiany te niesie ustawa z 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów (Dz.U. Nr 216, poz. 1676).

Ustawa powyższa wprowadza zmiany m.in. w Kodeksie postępowania cywilnego, Ordynacji podatkowej, Kodeksie postępowania cywilnego, Prawie o postępowaniu przed sądami administracyjnymi jak i w niektórych ustawach regulujących działanie tzw. zawodów prawniczych.

Autopromocja

Zgodnie z nowymi przepisami, doradca podatkowy może w końcu sam poświadczyć kopię udzielonego mu pełnomocnictwa, które składa do akt postępowania administracyjnego (dotychczas mógł to robić wyłącznie w postępowaniu podatkowym).

Zapewne usprawni to przebieg i szybkość takiego postępowania, a klient doradcy podatkowego przestanie mieć wrażenie, iż wybrał sobie „gorszego” pełnomocnika.

Poza ww. niewątpliwym ułatwieniem dla strony, ustawodawca dał dla równowagi dodatkowe uprawnienie dla organów administracji i organów podatkowych, tj. upoważnił te organy do żądania urzędowego poświadczenia podpisu osoby dającej upoważnienie dla danego prawnika, ale tylko w przypadku zaistnienia wątpliwości. Przykładowo wątpliwości takie mogą się pojawić w sytuacji, gdy w trakcie toczącego się już postępowania pełnomocnik przedstawia upoważnienie, na którym podpis strony wygląda rażąco odmiennie, niż na wszystkich dotychczasowych pismach podpisywanych przez tą osobę.

Dodatkowym usprawnieniem ww. postępowań administracyjnych, podatkowych i sądowych jest jednoczesne wprowadzenie możliwości przedstawiania przez niektórych pełnomocników (adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych lub doradców podatkowych) poświadczonych przez nich lub notariuszy odpisów dokumentów urzędowych sporządzonych przez inne organy zamiast ich oryginałów.

Dzięki temu będzie można znacznie przyspieszyć i ułatwić postępowania, gdyż dany organ lub sąd nie będzie musiał pisać do organu, który wydał dany dokument, o jego przesłanie, a będzie mógł się oprzeć na przedstawionym przez stronę odpisie. Pamiętać należy, iż odpisy takie będą miały moc dokumentów urzędowych, a więc taką samą, jak ich oryginały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak więc przykładowo, jeżeli jakiś przedsiębiorca będzie musiał w toku danego postępowania przedstawić np. zezwolenie wydane przez inny organ, to zamiast oryginału (który często musi być w innym miejscu), będzie mógł przedstawić jego poświadczony odpis i nie trzeba będzie czekać na to, aż organ prowadzący postępowanie napisze o kopię tego zezwolenia do organu, który je wydał.

Ponieważ jednak czasami uzyskanie odpisu lub oryginału dokumentu urzędowego jest bardzo utrudnione (z różnych powodów), to o taki odpis lub wyciąg wystąpić musi ten organ, który go potrzebuje (może nawet poprosić o pokazanie oryginału przez tego, kto wydal lub sporządził ten dokument).

Podobnie jednak, jak w przypadku opisywanych powyżej pełnomocnictw, jeżeli jest to uzasadnione okolicznościami sprawy, sąd lub organ prowadzący dane postępowanie administracyjne lub podatkowe, mogą zażądać od strony, aby przedstawiła oryginał dokumentu, którego odpis złożyła do akt sprawy.

Pamiętać należy jednocześnie, że o ile sama ustawa wchodzi w życie od 1 stycznia 2010 r., to nie stosuje się jej do trwających już postępowań, ale tylko do czasu zakończenia danego postępowania w pierwszej instancji.

Grzegorz Musolf
ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA