Zawieszenie postępowania
REKLAMA
REKLAMA
Organ podatkowy zawiesza postępowanie:
1) w razie śmierci strony, jeżeli postępowanie nie podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe;
2) gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd;
3) w razie śmierci przedstawiciela ustawowego strony;
4) w razie utraty przez stronę lub jej ustawowego przedstawiciela zdolności do czynności prawnych;
5) w sprawie dotyczącej odpowiedzialności osoby trzeciej – do dnia, w którym decyzja w tej sprawie nie stanie się ostateczna, z zastrzeżeniem art. 108 § 3 oraz art. 115 § 4 Ordynacji podatkowej;
6) w razie wystąpienia, na podstawie ratyfikowanych umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do organów innego państwa o udzielenie informacji niezbędnych do ustalenia lub określenia wysokości zobowiązania podatkowego.
REKLAMA
W postępowaniu przed organami celnymi, w sprawach dotyczących podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego z tytułu importu towarów, organ celny może zawiesić postępowanie w przypadku, gdy w jego toku wystąpił z wnioskiem o pomoc prawną do organu celnego państwa obcego lub innego uprawnionego podmiotu państwa obcego.
Postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania organ podatkowy doręcza stronie lub jej spadkobiercom.
Na postanowienie w sprawie zawieszenia postępowania służy zażalenie.
Organ podatkowy, który zawiesił postępowanie z powodu śmierci strony, jej przedstawiciela ustawowego lub utraty przez te osoby zdolności do czynności prawnych, nie Może podjąć żadnych czynności, z wyjątkiem tych, które mają na celu podjęcie postępowania albo zabezpieczenie dowodu.
Śmierć pełnomocnika nie jest przesłanką do zawieszenia postępowania. Organ podatkowy powinien jednak uwzględnić tą okoliczność przy ustalaniu terminów procesowych, tak aby strona miała możliwość ustanowienia nowego pełnomocnika.
Z kolei jeśli organ podatkowy zawiesza postępowanie z powodu konieczności rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego, wzywa on równocześnie stronę do wystąpienia w oznaczonym terminie do właściwego organu w tej sprawie. Wezwanie takie nie jest konieczne, jeśli strona wykaże, że już dopełniła tego obowiązku.
Jeśli strona nie wystąpiła do właściwego organu lub sądu w wyznaczonym terminie, organ podatkowy z urzędu zwraca się do do tych instytucji o rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego.
To organ podatkowy decyduje przy tym czy dalsze kontynuowanie postępowania jest zależne od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego.
REKLAMA
Zagadnieniem wstępnym nie jest zawisłość przed Trybunałem Konstytucyjnym sprawy zgodności ustawy z Konstytucją. Nie jest nim również skierowanie przez Rzecznika Praw Obywatelskich pytania prawnego do Trybunału Konstytucyjnego co do zgodności aktu ustawodawczego z ustawą zasadniczą.
Warto przy tym pamiętać, że zgodnie z orzecznictwem Naczelnego Sądu Administracyjnego o ostatecznym rozstrzygnięciu zagadnienia wstępnego można mówić dopiero po ostatecznym orzeczeniu organu odwoławczego.
Jedynymi sprawami gdzie organ podatkowy może zwiesić postępowanie na wniosek strony, są te dotyczące udzielenia ulg w zapłacie zobowiązań podatkowych.
Jeżeli w ciągu 3 lat od daty zawieszenia postępowania strona nie zwróci się o jego podjęcie, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.
Organ podatkowy podejmuje z urzędu lub na wniosek strony, w drodze postanowienia, zawieszone postępowanie, gdy ustąpiły przyczyny uzasadniające jego zawieszenie.
Na postanowienie o odmowie podjęcia zawieszonego postępowania służy stronie zażalenie.
Organ podatkowy podejmuje postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia, w szczególności:
1) w razie śmierci strony – po zgłoszeniu się lub po ustaleniu spadkobierców zmarłego albo po ustanowieniu, w trybie określonym odrębnymi przepisami, kuratora spadku;
2) w razie utraty zdolności do czynności prawnych – po ustanowieniu kuratora;
3) w razie braku przedstawiciela ustawowego – po jego ustanowieniu;
4) gdy rozstrzygnięcie sprawy jest uzależnione od rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd – w dniu powzięcia przez organ podatkowy wiadomości o uprawomocnieniu się orzeczenia kończącego to postępowanie.
Jeżeli w ciągu roku od dnia wydania postanowienia o zawieszeniu postępowania nie zgłoszą się lub nie zostaną ustaleni spadkobiercy zmarłej strony, organ podatkowy może zwrócić się do sądu o ustanowienie kuratora spadku, chyba że kurator taki już wcześniej został ustanowiony.
Zawieszenie postępowania wstrzymuje bieg terminów procesowych. Zawieszeniu ulegają również terminy załatwienia spraw.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat