| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Udostępnianie akt

Postępowanie podatkowe jest jawne dla jego stron. Mają one prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Na organie podatkowym ciąży obowiązek umożliwienia korzystania z tego uprawnienia.

Uprawnienie to strony mogą realizować w każdym stadium postępowania od momentu jego wszczęcia. Zapoznawać się z aktami danej sprawy strony mogą również po zakończeniu postępowania. Mogą to robić osobiści jak również przez przedstawicieli i pełnomocników, stosownie do udzielonego pełnomocnictwa.


Przeglądanie akt oraz sporządzanie z nich notatek, kopi odpisów jest możliwe jedynie w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu. Ma to na celu zapobieżenie wprowadzaniu nieuprawnionych modyfikacji do udostępnianych materiałów. 


Ponieważ to od samej strony zależy czy i w jakim zakresie chce się ona zapoznawać z aktami sprawy, może ona udawać się w tym celu do siedziby organu podatkowego tak często jak sama uzna to za wskazane, a organ podatkowy nie może jej tego utrudniać lub uniemożliwiać.


Strona może również w ogóle nie zapoznawać się z aktami sprawy, gdyż nie jest to dla niej obowiązkowe. 


Warto pamiętać, iż Ordynacja podatkowa nie nakłada na organy podatkowe obowiązku sporządzania kopi lub odpisów akt i doręczania ich stronie. Akt nie można również wypożyczyć. Strona może jedynie żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.


Nie udostępnia się znajdujących się w aktach sprawy dokumentów objętych ochroną tajemnicy państwowej, a także innych dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.


Odmowa umożliwienia stronie zapoznania się z takimi dokumentami, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania odpisów i kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia.


W orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego podkreśla się, iż odmowa taka powinna być umotywowana. Niedopuszczalne jest powołanie się przez organ podatkowy ogólnikowo na interes publiczny, bez sprecyzowania o jaki interes faktycznie chodzi.


Na postanowienie o odmowie udostępnienia akt służy zażalenie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zuzanna Świerc

specjalistka w zakresie gospodarki finansowej i rachunkowości podmiotów leczniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK