| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Właściwość urzędów skarbowych > Spółka osobowa nie jest "klientem" dużego urzędu skarbowego

Spółka osobowa nie jest "klientem" dużego urzędu skarbowego

Wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania tzw. „dużego” urzędu skarbowego może dotyczyć w szczególności osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez NBP na koniec roku podatkowego (art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych - t. j. Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1267 ze zm.),.

W ocenie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, zawartej w wydanych przez niego w imieniu Ministra Finansów interpretacjach indywidualnych nr ILPP1/443-1439/09-4/BD z dnia 10 lutego 2010 r. oraz nr ILPB2/436-261/09-4/AJ i ILPB1/415-1261/09-4/AG z dnia 16 lutego 2010 r., powyższe oznacza, iż, „dużym” urzędom skarbowym mają podlegać osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro, a tym samym przepis ten dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej osiągających przychody dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym.

Kontynuując swoje rozważania organ ten stwierdził, że ponieważ Spółki jawne nie osiągają przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem podatnikami, dla celów podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy (partnerzy), to zarówno te spółki, jak i pozostałe osobowe spółki handlowe, nie będą objęte właściwością naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego (tj. „dużego’ urzędu skarbowego) w zakresie rozliczeń jakiegokolwiek podatku.

Oznacza to, że niezależnie od wysokości osiąganych przychodów ze sprzedaży, spółki jawne i pozostałe spółki osobowe nie podlegają pod powyższe przepisy i nie dotyczy ich obowiązek dokonania zgłoszenia o zmianie właściwości urzędu skarbowego z powodu przekroczenia w danym roku przychodu netto w wysokości 5 mln euro.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Omawiane interpretacje dotyczyły VAT, PCC oraz PIT, przy czym w przypadku tego ostatniego podatku Dyrektor Izby Skarbowej przypomniał dodatkowo, iż w świetle ustawy o PIT spółka jawna nie jest podatnikiem zobowiązanym do opłacania zaliczek na ten podatek z tytułu dochodów osiąganych przez jej wspólników.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »