Czy spółka jawna powinna zmienić urząd skarbowy na tzw. wyspecjalizowany
REKLAMA
REKLAMA
Spółka za rok 2007 przekroczyła przychody ze sprzedaży 5 mln euro (według kursu NBP z dnia 31.12.2007 r.). Przychody te dotyczą głównie działalności handlowej, która stanowi ok. 95% sprzedaży ogółem.
REKLAMA
Czy w związku z tym, że Spółka jako całość przekroczyła za rok 2007 przychody netto ze sprzedaży równowartości 5.729.913,13 euro, to powinna dokonać zgłoszenia zmiany właściwości urzędu skarbowego i od 2009 r. jako duży podatnik zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a ustawy z dnia 21.06.1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. z 2004r. nr 121 poz. 1267 ze zm.) podlegać pod wyspecjalizowany Urząd Skarbowy ?
Zdaniem Spółki ani ona ani jej właściciele - osoby fizyczne krajowe bez powiązań kapitałowych i zarządczych w innych podmiotach krajowych i zagranicznych - nie podlegają pod art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. A ustawy o o urzędach i izbach skarbowych i nie dokonują zmiany właściwości urzędu.
Podatnikiem i płatnikiem podatku dochodowego są właściciele jako osoby fizyczne z 50% udziałem, dla których właściwym do rozliczeń pozostaje dotychczasowy urząd skarbowy.
W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2009 r. (nr IPPP2/443-377/09-2/MS) potwierdzone zostało stanowisko spółki.
REKLAMA
Zgodnie z art. 5 ust. 9b pkt 7) lit. a) ustawy z dnia 21 czerwca 1996 r. o urzędach i izbach skarbowych (Dz. U. Nr 106, poz. 489 z późn. zm.) wyznaczenie terytorialnego zasięgu działania określonego urzędu skarbowego zgodnie z ust. 9a następuje w przepisach określonych na podstawie ust. 9c i może dotyczyć w szczególności osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro według kursu średniego ogłaszanego przez NBP na koniec roku podatkowego.
Wobec kryterium określonego w art. 5 ust. 9b pkt 7 lit. a ustawy o urzędach i izbach skarbowych "dużym" urzędom skarbowym mają podlegać osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które w ostatnim roku podatkowym osiągnęły przychód netto, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług o równowartości co najmniej 5 mln euro.
Przepis ten dotyczy osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej osiągających przychody dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym.
Spółki jawne nie osiągają przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatnikami, dla celów podatku dochodowego są poszczególni wspólnicy (partnerzy).
Mając na uwadze powyższe, osobowe spółki handlowe, nie mogą być objęte właściwością naczelnika wyspecjalizowanego urzędu skarbowego w zakresie rozliczeń jakiegokolwiek podatku.
Źródło: Ministerstwo Finansów
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat