reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Urząd Skarbowy > Właściwość urzędów skarbowych > Właściwość miejscowa organów podatkowych - podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Właściwość miejscowa organów podatkowych - podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Zgodnie z ustawą o pcc organem podatkowym właściwym rzeczowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych jest naczelnik urzędu skarbowego.  Natomiast naczelnik którego urzędu skarbowego jest właściwy miejscowo w sprawach pcc od umów, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się na terytorium Polski lub prawa majątkowe wykonywane w kraju - ustala się wg poniższych zasad.

1. W przypadku przeniesienia:
a) własności nieruchomości,
b) własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego,
c) spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz
d) wynikających z przepisów prawa spółdzielczego:
- prawa do domu jednorodzinnego i
- prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym lub
- prawa użytkowania wieczystego
właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości.

2. W przypadku przeniesienia własności rzeczy lub praw majątkowych, innych niż wymienione w pkt 1, oraz od pozostałych umów - właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby podatnika.
A w przypadku gdy obowiązek zapłaty ciąży solidarnie na kilku podmiotach - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby jednego z tych podmiotów;

3. W przypadku pcc od zawarcia lub zmiany umowy spółki - właściwy jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na siedzibę spółki;

Jeżeli nie można ustalić właściwości miejscowej organu podatkowego w żaden powyższy sposób - właściwym organem podatkowym w zakresie pcc jest naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.

4. W sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umów zamiany:

a) których przedmiotem jest wyłącznie przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych wymienionych wyżej w pkt 1, organem podatkowym właściwym do ustalenia wartości nieruchomości lub prawa majątkowego jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości. Natomiast do określenia wysokości podatku od czynności cywilnoprawnych - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce położenia nieruchomości lub prawa, którego wartość jest wyższa;

b) w pozostałych przypadkach - naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub adres siedziby jednej ze stron.


5. Organem podatkowym właściwym miejscowo w sprawach podatku od czynności cywilnoprawnych od umów, których przedmiotem są rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) nabywcy.


Paweł Huczko

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama