Jak dokumentować udzielanie skonta
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Rację mają kontrolujący, twierdząc, że powinni Państwo postępować odwrotnie, tj. najpierw wystawiać fakturę bez uwzględnionego skonta (skoro w momencie jej wystawienia nabywca nie nabył jeszcze prawa do skonta), natomiast po zapłacie w terminie wystawiać fakturę korygującą dokumentującą przyznane skonto. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Skonto stanowi obniżenie (najczęściej procentowe) ceny np. za natychmiastową zapłatę, zapłatę przed ustalonym terminem albo zapłatę gotówkową za towar objęty sprzedażą kredytową lub ratalną. Określenie zasad, na jakich przysługuje skonto, następuje w momencie zakupu, jednak nabycie prawa do skonta następuje później, tj. w momencie wystąpienia warunku uprawniającego do skonta.
Podstawą opodatkowania jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT). W przypadku ustalenia przez strony transakcji prawa do skonta kwota należna obejmuje pierwotnie również kwotę skonta. Dopiero spełnienie warunku przyznania skonta (w omawianej sytuacji - zapłaty w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury) skutkuje zmniejszeniem podstawy opodatkowania VAT (art. 29 ust. 4 ustawy o VAT).
W tej sytuacji nie jest właściwe wystawianie faktur pierwotnych uwzględniających skonto, do którego prawo nie zostało jeszcze nabyte. Rację mają zatem kontrolujący, twierdząc, że powinni Państwo postępować odwrotnie, tj. najpierw wystawiać fakturę bez uwzględnionego skonta (skoro w momencie jej wystawienia nabywca nie nabył jeszcze prawa do skonta). Następnie po ewentualnej zapłacie w terminie należy wystawić fakturę korygującą dokumentującą przyznane skonto (fakturę korygującą, o której mowa w § 13 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).
Faktury korygujące powinny być rozliczone w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, pod warunkiem potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie potwierdzenia przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.
PRZYKŁAD
Spółka udziela skonta za terminowe regulowanie należności w wysokości 3%. 22 sierpnia wystawiła fakturę na kwotę 10 000 brutto (w tym 23% VAT), z zastrzeżeniem, iż udziela skonta w wysokości 3% kwoty brutto, pod warunkiem że należność zostanie uregulowana do 31 sierpnia. Kontrahent zapłacił 30 sierpnia i skorzystał ze skonta. 31 sierpnia spółka wystawiła fakturę korygującą obniżającą VAT. Kontrahent odebrał ją 2 września w siedzibie spółki, dlatego w deklaracji za wrzesień może obniżyć obrót na podstawie faktury korygującej.
Byłoby inaczej, gdyby zawierane przez Państwa umowy przewidywały nie tyle przyznawanie skonta za terminową zapłatę, ile podwyższenie ceny ze względu na nieterminową zapłatę. W takich przypadkach zasadne byłoby wystawianie najpierw faktury dokumentującej sprzedaż po niższej cenie, a następnie - w razie braku zapłaty w ustalonym terminie - faktury korygującej podwyższającej cenę (faktury korygującej, o której mowa w § 14 ust. 1 rozporządzenia o fakturach).
• art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054
• § 13 ust. 1 i 4 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 68, poz. 360
Tomasz Krywan
doradca podatkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat